Diş Uyuşukluğu

Diş Uyuşukluğu

Diş uyuşukluğu, dişe yapılan müdahaleler sonucunda sıkça gözlenen bir durumdur. Özellikle diş hekiminin muayene esnasında vurduğu ağrı kesicilerden dolayı dişte uyuşma hissi oluşabilmektedir.

Diş uyuşukluğunun çevresel ya da genetik birçok sebebi olabilmektedir. Bu sebeplerden hangisinin dişte uyuşmaya sebep olduğunun kısa süre içerisinde bulunması ve doğru tedavinin yapılması kişinin sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır.

Diş Uyuşukluğu Nedenleri Nelerdir?

Diş Çürükleri

Diş çürükleri çoğu zaman diş uyuşukluğuna, uyuşuklukla birlikte devam eden şiddetli diş ağrılarına sebep olabilmektedir. Diş çürükleri her zaman dişte uyuşukluğa sebep olmamaktadır. Çoğu zaman sinire etki eden ya da baskı yapan çürüklerde uyuşukluk hissi baş göstermektedir.

Diş çürüklerinden kaynaklı oluşan bu hissin giderilmesi için çürüğün tedavi edilmesi gerekmektedir. Çoğu zaman dolgu ile çürük diş tedavi edilebilir. Sinirlerin etkilendiği durumlarda kanal tedavisi de bir seçenek olarak düşünülebilir.

Anestezi Kullanımı

Dişlerde yapılacak uygulamalarda, diş çekimlerinde, diş eti ameliyatlarında ya da çeşitli ağız içerisindeki uygulamalarda sık sık anestezi etkili maddeler kullanılmaktadır.

Kullanılan anestezinin etkisine bağlı olarak ağız içerisinde ve dişlerde uyuşma hissi olabilir. Çoğu zaman kişi konuşmada zorluk yaşar. Bu durum kısa süre içerisinde kendiliğinden geçmektedir ancak anesteziden kaynaklı olarak kişide meydana gelen uyuşukluk hissi uzun vadede geçmiyor ise kişi hiç zaman kaybetmeden uzman bir hekime gitmeli ve durumu anlatmalıdır.

Diş Eti Rahatsızlıkları

Diş eti rahatsızlıklarının birçok sebebi olabilmektedir. Genellikle diş etlerinde meydana gelen rahatsızlıklar çevresel etmenlerden kaynaklıdır.

Kişinin ağız sağlığına dikkat etmemesi, dişlerini düzenli olarak fırçalamaması bu duruma sebep olabilmektedir. Aynı zamanda kişinin uzun yıllar boyunca sigara kullanması diş etlerinde rahatsızlığa ve diş eti çekilmelerine sebep olabilmektedir.

Diş Gıcırdatma

Diş gıcırdatma, kişinin uyku esnasında sıkça yaptığı bir durum haline gelmiş olabilir. Bu durum çeşitli sebeplerden dolayı oluşabilir. Genelikle oluşma sebebi psikolojik sorunlardır.

Kişinin huzursuz bir yaşam sürmesine, stres altında yaşamasına bağlı olarak geceleri uykusuzluk çekmesi, uyku esnasında dişlerini gıcırdatması ve konuşması sıkça gözlenen bir durumdur.

Kişinin dişlerini gıcırdatmasına bağlı olarak gün içerisinde dişlerinde ağrı oluşması ve diş uyuşukluğu görülebilen bir durumdur.

Bu durumdaki kişilerin sorunlarından kurtulması için psikolojik destek alması, gece uykularında damaklık kullanmaları sorunlarından kurtulmasını sağlayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ