Dışkı Yaparken Acı Hissetme

  • 24 Temmuz 2017
  • 15.503 kez görüntülendi.
Dışkı Yaparken Acı Hissetme

Dışkılama esnasında makat bölgesinde ağrı, acı şikayetleri baş gösterebilir. Hissedilen ağrının yanı sıra dışkıda kan da görülebilen problemler arasındadır. Dışkılama sırasında acı, ağrı hissi kabızlıktan kaynaklı olabilir. Dışkının sert ve katı parça halinde çıkmasına neden olan kabızlıkta, sert partiküllerden ötürü ağrı ve acı hissi duyulabilir. Kabızlıktan kaynaklı acı hissi çok şiddetli değildir ve kısa süre içinde kendiliğinden geçer. Ancak ağrı hissi her seferinde bu denli basit nedenlerden kaynaklı olmamaktadır. Kimi zaman ağrının nedeni makat çatlağı, hemoroid ve çeşitli bağırsak rahatsızlıkları olabilmektedir.

Dışkı Yaparken Acı Hissetme Nedenleri Nelerdir?

Kabızlık

Çeşitli sebeplerden bağırsak hareketlerininin eskiye göre daha az olması akabinde kabızlık rahatsızlığı baş göstermektedir. Kabızlık şikayetine bağlı olarak dışkılama sayısında ciddi oranda azalma ve dışkının yapısında sertleşme gibi değişiklikler gözlenir. Dışkının çok sert halde olması ise büyük tuvaleti yapma esnasında kişinin ağrı ve acı hissetmesine sebebiyet verir. Bu nedenden oluşan ağrı ve acı hissi genellikle kabızlık geçtikten sonra kendiliğinden son bulmaktadır.

Makat Çatlağı

Tıp dilinde anal fissür olarak olarak ifade edilen makat çatlağı, anüs bölgesinde meydana gelen yırtılma veya çatlak olarak tanımlanmaktadır. Dışkılama esnasında hissedilen acı, ağrı makat çatlağının yaygın belirtilerinden biridir. Ancak tek başına makat çatlağı göstergesi değildir. Rahatsızlığın diğer bulguları şunlardır;

  • Tuvalet kağıdında veya dışkıda kan farkedilmesi,
  • Makat bölgesinde kaşıntı problemi,
  • Büyük tuvalet esnasında makatta ağrı

Kişinin gün içindeki yemek yeme alışkanlıkları ve kabızlık sorunları makat çatlağının başlıca nedenleri arasındadır. Bunların yanı sıra hamilelik de en yaygın sebeplerindendir. Hamile kadınların bir çoğunda makatta çatlak problemi baş gösterebilmektedir. Bunun nedeni ise anne karnındaki bebeğin büyümesi ile birlikte rektuma(sindirim kanalının anüse doğru uzanan parçası) uygulanan baskının artmasıdır.

Makat çatlağının belirtileri hemoroid yani basur rahatsızlığıyla çok benzer olduğundan kişi tarafından ayırt edilmesi zordur. Detaylı tetkik ve doğru tanı için uzman hekime gidilmelidir.

Hemoroid

Halk arasında daha çok basur olarak bilinen hemoroid, anüsteki bağırsakların şişmesi olarak tarif edilmektedir. Şişen damarlar şayet rektumun iç bölgesindeyse iç basur, dışında ise dış basur olarak ifade edilir. Makat bölgesinde kaşıntı, ağrı ve kanama basurun bulguları arasındadır. Dışkı yaparken hissedilen ağrı ile birlikte tuvalet kağıdında kan gözleniyorsa, hemoroid habercisi olabileceğinden gözardı edilmemelidir.

Bağırsak Rahatsızlıkları

Sindirim sisteminde etkili olan kalın ve ince bağırsaklarda oluşabilecek rahatsızlıklar, problemler dışkılama esnasında ağrı ve acıya yol açabilmektedir. Şikayetin ciddi bağırsak rahatsızlıklarıyla ilintili olabileceği unutulmamalı, doğru tanı ve tedavi için uzman hekime başvurulmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ