Dışkıda İncelme

 • 26 Şubat 2018
 • 2.716 kez görüntülendi.
Dışkıda İncelme

Dışkının yapısında meydana gelen değişiklikler birçok soruna işaret ediyor olabilir. Dışkının yapısında görülen değişimlerin nedenleri her kişide farklılık göstermektedir. Normal bir dışkının ne çok ince olması ne de çok kalın olması beklenir. Çeşitli hastalıklara bağlı olarak kişilerin dışkılarında zaman zaman incelme ya da kalınlaşma meydana gelebilir.

Dışkıda incelme olmasının birçok farklı sebebi olabilir. Kişinin bu durumu fark etmesi ve bu sağlık sorununun uzun süre devam etmesi halinde kişinin doktora gitmesi gerekmektedir. Kişinin bu durumda acil olarak doktora gitmesi ve gerekli testleri yaptırması önemli bir adımdır. Bu testlerin yapılması sonucunda hastalığın tanısı ortaya çıkacak ve buna bağlı bir biçimde uygun tedavi yöntemi belirlenecektir.

Dışkıda İncelme Neden Olur?

1-)Kabızlık

Kişinin kabızlık sorunu olması durumu uzun süre tuvalete çıkamaması anlamına gelmektedir. Kişinin böyle sorunlar ile karşılaşması durumunda dışkısında incelme gibi değişiklikler meydana gelebilir. Hazımsızlık, karında şişkinlik ve dışkıda sertleşme gibi belirtiler de kabızlığın diğer belirtileri arasında yer almaktadır.

2-)Kullanılan İlaçların Etkisi

Kişinin dışkılama sorunu yaşamasında kullanılan ilaçların da büyük bir etkisi bulunmaktadır. Demir hapı kullanan kişilerin dışkılarında incelme sorunu sıklıkla görülür. Böyle bir sorun olması durumunda alınan tüm ilaçlarda doktora danışmak gereklidir.

3-)Hemoroid(Basur)

Halk arasında basur olarak bilinen bu sağlık sorununda da dışkılamada farklılıklar meydana gelebilir. Dışkı sırasında kanama gibi belirtilere sebep olan hemoroid sorunu dışkıda incelmeye de neden olabilmektedir. Bu sağlık sorunu kişinin yaşam tarzının bir sonucudur. Hastalığın tedavisi için gerekirse cerrahi işlemler gerekebilir.

4-)Makat Çatlağı

Makat bölgesinde çatlak meydana gelmesi sonucunda dışkılamada farklılıklar gözlenebilir. Bu farklılıklar arasında dışkıda incelme ilk sırada yer almaktadır. Makatta çatlak olmasının belirtileri arasında makatta şiddetli kaşıntı, dışkılama sırasında ve sonrasında ağrı, dışkılamada kanama ve kötü kokulu akıntı gibi sebepler yer almaktadır.

5-)Rektum Kanseri

Rektum kanseri, kalın bağırsak ile anüs arasındaki bölgede meydana gelen hasardır. Bu durumda dışkıda incelme de görülebilir. Makattan kan gelmesi, dışkılama sırasında ağrı hissedilmesi, iştahsızlık ve kabızlık gibi belirtiler rektum kanserinin belirtileri arasında yer almaktadır.

Dışkıda İncelme Hangi Durumlarda Tehlikelidir?

 • Kişinin 2 ya da daha fazla süre dışkı yapamaması,
 • İki haftadan fazla süredir dışkıda incelme görülmesi,
 • Dışkıda kan gelmesi,
 • Mide bulantısı olması,
 • Dışkılama sırasında güçlük çekilmesi,
 • Sürekli olarak kabızlık,
 • Nedensiz kilo kayıpları yaşanması,
 • Makatta ağrı olması,
 • Karın bölgesinde kramp şeklinde ağrı olması,
 • Karında şişkinlik ve sık sık geğirme gibi durumlarda hastalık tehlikeli bir hal almıştır. Ve muhakkak sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ