Diz Kapağı Yanı Ağrısı

Diz Kapağı Yanı Ağrısı

Diz bölgesinde ortaya çıkan ağrılar genellikle darbeler hasarlar ve kaza gibi travmatik nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Ayak bölgesine bir darbe alındığında, ayak herhangi bir bölgeye sert bir biçimde çarpıldığında diz bölgesinde de ağrı problemi sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Diz kapağının yan taraflarında ortaya çıkan ağrının şiddeti, ayak bölgesine alınan darbenin şiddetiyle doğru orantılıdır.

Bazı durumlarda fiziksel etkenler, yerine, nörolojik nedenlerle de diz bölgesinde çeşitli ağrılar ortaya çıkabilmektedir. Buna ek olarak diz kapağının çevresindeki sinirlerin iltihaplanması, hasar görmesi veya sinir sıkışması gibi durumlar da diz bölgesi ağrılarına yol açabilmektedir. Aşağıda genel olarak bu duruma yol açan etmenlere yer verilmektedir.

Diz Kapağı Yanı Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

  • Alınan bir travmatik darbe sonucunda diz kapağındaki bağlar fazlasıyla zorlanabilir ve bu durum da dizde ağrıya yol açabilir. Travmatik darbeler genel olarak sporcuların dizlerinde ortaya çıkmaktadır. Yan diz ağrısı sorunu sporcularda çok sık ortaya çıkar ve genel olarak da kendiliğinden geçmektedir.
  • Vücudumuzun her tarafı sinir sistemine bağlı olarak çalışmasını sürdürmektedir. Sinirler, diz bölgesinde de oldukça yoğun bulunur ve sinirlerle ilgili bir sorun yaşandığında, diz kapağı bölgesinde ağrı ortaya çıkabilir. Buna ek olarak da sinirlerde sıkışma ya da iltihaplanma gibi durumlarda diz kapağının yan taraflarında ağrı ortaya çıkabilmektedir.
  • Diz bölgesinde çeşitli nedenlerle açık yaralar oluşabilir, açık yara ise kişinin diz bölgesinde ağrı hissetmesine neden olur ve aynı zamanda açık yara enfeksiyon kapmaya da oldukça müsait bir durumdadır, bu bölgede oluşacak enfeksiyon ise diz kapağının yanında ağrıya yol açabilir.
  • Diz kapağının veya dizin arka tarafındaki bölümünün rahatsızlanması sonucunda da diz kapağı yan taraflarında ağrı ortaya çıkabilir, özellikle menisküs rahatsızlığında bu durum sıklıkla görülmektedir. Menisküs dizin alt bacak, üst bacak kemikleri arasında bulunan plastikli bir yapıya sahip olan dokusudur. Yaşın ilerlemesiyle, menisküs yıpranabilir. Menisküslerde yıpranma ise diz eklemlerinde şişkinlik, bükülme, kilitlenme gibi durumlara ve menisküs yırtıklarına yol açabilmektedir. Ameliyatla tedavi edilebilen bu rahatsızlık ihmal edilmemelidir.

Diz Kapağı Yanı Ağrısı Tedavisi

Diz kapağında ağrı ortaya çıkan kişilerin ilk olarak yapmaları gereken bir ortopedi uzmanını ziyaret etmektir. Uzman doktor mutlaka ağrının hangi nedenle ortaya çıktığını tespit edecek ve ardından da tedavi sürecine bir an önce, vakit kaybetmeden başlayacaktır. Diz ağrısının ve diz kapağının yan tarafında oluşan ağrının tedavi edilmesinde en önemli nokta, istirahat edilmesidir. Hastanın istirahat etmesi, özellikle iltihaplanma durumlarında oldukça faydalı olacaktır. İstirahata ek olarak bölgesel olarak buz kompresi uygulaması da yapılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ