Diz Kapağındaki Leke

Diz Kapağındaki Leke

Diz kapağında leke oluşması durumunda çoğu sebep göz önüne alınabilir. Diz kapağında oluşan lekelerin geçici olması durumunda bu sağlık sorunu ciddiye alınmamalıdır. Geçici lekeler basit nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Diz kapağında oluşan lekelerin kalıcı olması durumunda ise kişinin en yakın sağlık kuruluşuna gitmesi gereklidir. Diz kapağı lekeleri birçok nedene bağlı bir biçimde ortaya çıkabilmektedir.

Diz kapağı lekelerinin nedenini araştırabilmek için kişinin doktora gitmesi ve doktorun önerdiği testleri yaptırması gereklidir. Diz kapaklarında meydana gelen asıl sebeplerinden birisi diz derisinin çok aşırı bir biçimde kalın olması ve bu bölgenin çok kuru olmasından kaynaklıdır. Bu bölgenin kuru olması durumunda kararma sıklıkla görülür.

Diz Kapakları Neden Kararır?

Diz kapakları vücudun en kalın deriye sahip ve en kuru bölgelerinden birisidir. Bu nedenle bu bölgede hiperpigmentasyon(cilt lekeleri) isimli bir sağlık sorunu ortaya çıkar. Dizlerin kararması durumunda evde basit ve doğal yöntemler ile kullanım yapmak da mümkündür.

Diz kapaklarının kararmasının diğer bir sebebi de genetik faktörlerdir. Ailede diz kararmasına bağlı sağlık sorunları oluşması durumunda bu durum kişide de sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Kişinin cilt bakımlarına çok dikkat etmesi, gerekli vitamin ve mineralleri alması durumunda dizlerde kararma sorunu kısa süre içinde ortadan kalkabilir. Diz kapaklarının bu şekilde görünmesi kötü bir görünüme yol açtığı için kişinin kısa süre içinde tedavi olmaya özen göstermesi gereklidir.

Diz Kapakları Kararması Nasıl Tedavi Edilir?

Diz kapakları kararmasını tedavi edebilmek için kişinin evde kendi kendine uygulayabileceği yöntemler bulunmaktadır. Bu doğal ve bitkisel yöntemleri hazırlamak oldukça basittir. Kişinin bu yöntemleri kullanabilmesi için her evde bulunan malzemeleri kullanabilmesi mümkün olacaktır. Diz kapak kararmasının tedavi edilebilmesi için şu yöntemler kullanılmalıdır.

1-)Limon

Vücuttaki kararmalara en iyi gelen doğal ürünlerden birisi limondur. Limonu diz kapakları üzerinde kullanabilmeniz için birkaç tane limon kullanmak yeterli olacaktır. Limonların suyunu sıkın ve sonrasında dizlerde kararma görülen bu bölgeye limon suyunu sürün. Bu şekilde 10 dakika beklemeniz yeterli olacaktır. Bu karışımı düzenli bir biçimde uygulamanız halinde diz kapaklarındaki lekeler ve kararmalar kısa süre içinde ortadan kaybolacaktır.

2-)Zeytinyağı

Diz kapakları üzerindeki kararmalara iyi gelen diğer yöntemlerden birisi de zeytinyağıdır. Zeytinyağı kullanımı yaparak sizler de bu lekelerden en kısa süre içinde kurtulmayı başarabilirsiniz. Doğru bir işlem için bir miktar zeytinyağını içine esmer şeker atın ve karıştırıp diz kapağına sürün. Bir süre ovaladıktan sonra dizinizi yıkayabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ