Dizde Merdiven İnerken Artan Ağrı

Dizde Merdiven İnerken Artan Ağrı

Dizde meydana gelen problemler farklı hareketler esnasında kendini gösterebilmektedir. Kişinin otururken ya da yürürken dizleri ağrımazken merdiven iner ya da çıkarken dizleri ağrıyabilmektedir. Bu durum kişide var olan rahatsızlığın çok daha spesifik bir şekilde bulunmasını sağlayabilmektedir.

Dizde meydana gelen ağrıların nedeni kemik, kıkırdak ya da kas dokudan kaynaklı olabilir. Dizler kemik, kıkırdak ve kas dokusunun bir arada kompleks bir yapı oluşturduğu yerlerdir. Meydana gelen problem bu nedenle daha komplike olabilmektedir. Dizde var olan problemler merdiven inerken ya da çıkarken dizlerin üzerine düşen baskının artması ile daha belirgin bir hale gelebilir.

Dizde Merdiven İnerken Artan Ağrının Nedenleri Nelerdir?

1-)Menisküs Kaynaklı

Menisküs, diz bölgesinde var olan kıkırdak yapıdır. Bu kıkırdak yapının travma kaynaklı çarpma, vurma gibi darbeler sonucunda, hastalık kaynaklı nedenler sonucunda bozulması, deforme olması sonucunda menisküste yırtılma meydana gelebilmektedir. Menisküste meydana gelen hasar kişinin dizini açmasında ve kapanmasında sorun yaşamasına neden olmaktadır. Özellikle merdiven inme ve çıkma gibi dizi zorlayan hareketlerde menisküs yırtığı kişinin ciddi acı ve ağrı duymasına neden olur. Hatta menisküs yırtığı olan kişilerde merdiven inmek ve çıkmak hasarın giderek artmasına yol açabilmektedir.

2-)Romatizma Hastalıkları

Birçok tür romatizmal hastalık bulunmaktadır. Bu hastalıkların birçoğu birbirine benzer semptomlar göstermektedir. En başta meydana gelen ortak semptom kas dokusunun ve eklemlerin tutulmasıdır. Bu durum genellikle sabah ilk uyanmada meydana gelmektedir. Ancak gün içerisinde merdiven çıkmak ya da inmek gibi eklemleri çalıştıran hatta zorlayan eylemlerde kişide giderek artan ve dayanılmaz bir ağrı oluşmaktadır.

Bu tür rahatsızlığa sahip olan kişilerde özellikle atak dönemlerinde merdiven inme ve çıkma gibi eylemleri başta olmak üzere eklemleri zorlayıcı hareketlerden kaçınmaları gerekmektedir.

3-)Aşırı Kilo

Aşırı kilo, kişinin efor harcarken çeşitli problemler yaşamasına neden olabilir. Özelikle beden kitle indeksi yüksek olan obezite sınıfına giren kişilerde yürüme eylemini gerçekleştirmek bile çoğu zaman imkansız hale gelmektedir. Merdiven inmek ya da çıkmak gibi diz kapağını daha fazla çalıştıran durumlarda aşırı kilonun dizlere binmesi ile kişi ciddi şekilde zorlanabilir, böyle durumlarda giderek artan bir ağrı meydana gelir. Bazı olgularda ağrının giderek artması kalıcı hasarların meydana gelmesinin habercisi olabilmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ