Doğum Sonrası Akıntı

  • 16 Aralık 2016
  • 23.090 kez görüntülendi.
Doğum Sonrası Akıntı

Doğum sonrasında akıntı oluşumu sıkça gözlenen ve yeni anne adayları tarafından sıkça dile getirilen bir durumdur. Her kadında doğum sonrasında böyle bir durum gözlenmesi söz konusu değildir. Ancak bazı kadınlarda hiç görülmezken bazı kadınlarda şiddetli bir şekilde oluşabilmektedir.

Genellikle meydana gelen akıntı normal doğum yapan kişilerde gözlenmektedir. Doğumu takip eden süre içerisinde giderek azalmakta ve ortadan kalkmaktadır. Genellikle doğumu takip eden süre içerisinde iki hafta ile bir ay boyunca bu durum gözlenebilmektedir.

Bu durumun kronik bir hal alması, uzun süredir geçmiyor olması, akıntı ile birlikte kişide ağrı ve acının oluşması ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabilir. Böyle bir durumda muhakkak zaman kaybedilmeden uzman bir hekime gidilmeli, gerekli tetkikler yapılmalıdır. Etkili bir tedavi için doğru teşhisin konulması büyük önem taşımaktadır.

Doğum Sonrası Akıntı Oluşum Nedenleri Nelerdir?

1-)Doğal Yenilenme

Doğum sonrasında rahim kendini yenileme içerisine girmektedir. Bu iyileşme süresi boyunca akıntı oluşumu çok normaldir. Burada dikkat edilmesi gereken husus akıntının rengidir. Renk genellikle beyaz ve beyaza yakın renkler olmalıdır. Doğumdan sonraki birkaç gün kan renginde akıntı gelmesi de normaldir. Ancak kan renginde akıntının sürekli devam etmesi ciddi bir durumu habercisi olabilir. Böyle bir durumda kişi hiç zaman kaybetmeden mutlaka doktora gitmelidir.

Doğal yenilenme genellikle doğumu takip eden ilk bir ay içerisinde kendiliğinden tamamlanmaktadır. Bu süre uzayıp kısalabilir. Bu durumun değişimi genellikle doğum sonrası bakıma ve kişinin bağışıklık sistemine bağlıdır.

2-)Enfeksiyon Kaynaklı

Doğum sonrasında kadınların enfeksiyon kapması çok sık gözlenen bir durumdur. Özellikle doğum esnasında steril ortamın yeterince sağlanamaması gibi durumlarda enfeksiyon oluşumu gözlenmektedir. Enfeksiyon oluşumuna bağlı olarak akıntı gözlenmesi kaçınılmaz bir sondur. Böyle bir durumda kişinin acilen uzman bir hekime gitmesi, gerekli tedaviyi alarak enfeksiyondan kurtulması gerekmektedir.

Enfeksiyon kaynaklı meydana gelen akıntılarda genellikle akıntıya eşlik eden yanma hissi ve bu bölgede ağrı ve acı oluşumu gözlenmektedir. Meydana gelen akıntının rengi genellikle sarı ve kahverenginin çeşitli tonları şeklindedir.

Böyle bir durum tehlikeli olgulara sebep olabilir. Enfeksiyonun kişinin hayatını tehdit edecek bir boyuta ulaşmadan tedavi edilmesi gerekmektedir. Tedavi için antibiyotik kullanımı mutlaka gereklidir. Emziren annelerin bebeğin sağlığı için mutlaka uzman hekime başvurarak ilaç kullanımı gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ