Doğumdan Sonra Kanamanın Devam Etmesi

Doğumdan Sonra Kanamanın Devam Etmesi

Doğumdan sonra bir süre kanamanın devam etmesi normal bir durumdur. Bu süre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir, yapılan doğumun sezeryan ya da normal omasına göre de farklılık göstermektedir. Doğumdan sonra kanama genellikle ilk iki hafta azar azar olmak şartıyla devam edebilir ve bu durum genellikle normaldir.

Ancak kanamanın şiddetli bir şekilde devam etmesi, kişinin hayatını tehdit edecek boyutlara gelmesi ya da çok uzun süreli olarak devam etmesi ciddi bir probleme işaret edebilmektedir. Böyle bir durumda kişi hiç zaman kaybetmeden bir kadın doğum uzmanına gitmeli, gerekli muayeneyi olmalıdır.

Doğumdan sonra kanama kadar önemli olan bir diğer şey ise gelen akıntıdır. Akıntı çoğu zaman pembemsi olabilir. Bu ameliyat sonrası kanama ile alakalıdır ve kısa süre içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Akıntının beyaz, sarı olması sıkça karşılaşılan bir durumdur ve normaldir. Akıntının kahverengi ve siyaha yakın renklerde olması, uzun süredir bu şekilde devam ediyor olması ciddi bir hastalığa işaret edebilir. Kişinin zaman kaybetmeden bir kadın doğum uzmanına gitmesi gerekmektedir.

Doğumdan Sonra Kanamanın Devam Etmesinin Nedenleri Nelerdir?

1-)Dikişlerin Yırtılması

Doğum sonrası hem içerisinden hem de dışarıdan genellikle dikiş atılmaktadır. Bu durum normal doğumda da sezeryanda da gerçekleşmektedir. Atılan dikişlerin patlaması, kanamanın şiddetli bir şekilde meydana gelmesine sebep olabilmektedir.

Aynı zamanda bu dikişlerin atılırken dikkatli atılmaması da kişinin doğum sonrasında kanama problemi ile karşılaşmasına sebep olabilmektedir.

2-)Enfeksiyon Oluşumu

Doğum esnasında kullanılan aletlerin yeterince steril olmamasından kaynaklı olarak kişiler doğum esnasında mikrop kapabilir. Enfeksiyon sık sık bu nedenlerden dolayı gözlenebilir. Böyle bir durumda kişiler zaman kaybetmeden uzman hekimlere gitmeli, gerekli enfeksiyon kurutucu tedaviyi almalıdırlar.

Aynı zamanda dış ortamda bulunan dış dikişlerin yeterince dikkatli ve özenli temizlenmemesinden kaynaklı olarak da enfeksiyon oluşumu gözlenebilir. Böyle bir durumda daha çok akıntı oluşumu gözlenir ancak bazen meydana gelen akıntı kandan kaynaklı olarak pembe ya da kırmızıya yakın olabilir.

3-)Doğum Yırtıkları

Bu durum özellikle normal doğumlarda sık sık gözlenebilen bir durumdur. Kişinin doğum esnasında zorlanması ya da çok kilolu bir doğumun gerçekleşmesi durumunda gözlenmektedir. Böyle durumlarda meydana gelen yırtıkların boyutuna bağlı olarak kanama şiddetlenebilir. Böyle durumlar farkedildiği gibi kişi ameliyata alınmalı, derhal kanama durdurulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ