Dolgu Sonrası Dilde Sürekli Uyuşma

Dolgu Sonrası Dilde Sürekli Uyuşma

Dolgu sonrasında dilde ve ağız içerisinde uyuşma hissinin oluşması çok normal bir durumdur. Genellikle uygulanan operasyonda kullanılan anestezinin çeşidine göre ve miktarına göre bu uyuşma hissi belirli zaman içerisinde geçmektedir.

Genellikle uygulamayı takip eden üç dört saat içerisinde uyuşma hissi azalır, operasyondan sonraki 24 saat içerisinde de tamamen ortadan kalkmaktadır. Ancak bazı durumlarda çeşitli sebeplerden kaynaklı olarak dolgu sonrasında dilde sürekli bir uyuşma hissi meydana gelir ve kısa süre içerisinde de bu durum geçmemektedir.

Böyle bir durumda kişi hiç zaman kaybetmeden uzman bir hekime gitmeli, durumu anlatmalıdır. Sorunun kaynağının bulunması için gerekli testler yapılabilir. Özellikle kan testi sonuçlarına ve vücuttaki diğer semptomlara da bakılarak doğru bir teşhis konulur. Teşhise uygun ve doğru tedavi hiç zaman kaybedilmeden kişiye uygulanır.

Dolgu Sonrası Dilde Uyuşma Hissi Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

1-)Fazla Anestezi Kullanımı

Anestezik maddeler vücuda uygulanan çeşitli operasyonlarda kişiler acı çekmesin diye uygulanan uyuşturma hissinden yararlanılan maddelerdir. Bu maddelerin doğru dozda kullanılması terapötik pencerelerinin dar olmasından dolayı büyük önem taşımaktadır. Az miktarda fazla uygulanan anestezi kişinin sürekli uyuşma hissi duymasına sebep olabilir.

Diş operasyonalarında da sıklıkla anestezi kullanılmaktadır. Özellikle diş çekimi ve diş dolgularında kullanılan anestezinin miktarının fazla uygulanması kişinin uyuşma hissi yaşamasına neden olabilmektedir.

Bu durum kalıcı bir hasara da yol açabilir. Bu sebeple uygulamayı yapan uzman kişilerin çok dikkatli olması, kilo indeksine uygun dozlamayı yapması için hesaplamaları dikkatlice uygulaması gerekmektedir.

2-)Sinir Harabiyeti

Diş kökleri direkt olarak sinir uçları ile temasta bulunmaları nedeni ile bu bölgede meydana gelen operasyonlarda uygulayan kişiler çok dikkatli olmalıdır. Özellikle diş çekimi ya da dolgu yapımı gibi durumlarda diş hekimi yanlış ve riskli uygulamalardan uzak durmalıdır.

Yapılan dikkatsizlikler sonucunda sinir uçlarında harabiyet meydana gelebilir. Bu durum kişinin dilinde ve ağız içerisinde uyuşma hissi hissetmesine sebep olabilir.

Böyle bir durum anestezi uygulamasından dolayı kolayca anlaşılamamaktadır. Genellikle anestezi etkisinin geçmesinden sonra geride kalan uyuşukluk hissi bu durumun anlaşılmasına yardımcı olmaktadır.

Kişiler böyle kötü bir durum ile karşı karşıya kalmamak için bilmedikleri yerlerde ya da kendi başlarına dişler ile ilgili işlemleri yapmamalı ya da yaptırmamalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ