Dövme Alerjisi

Dövme Alerjisi

Vücudumuzun yabancı maddelere karşı direnmesi sonucu oluşan yaralara ve fonksiyonel değişikliklere alerji denir. Alerji kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazı kişilerin vücutları direnç gösterirken bazıları ise bu duruma direnç göstermez.

Dövme günümüzde yaygın bir şekilde vücudumuzun herhangi bir yerine uygulanan boyalardan oluşan şekil türleridir. Dövme yaptırırken dikkat etmemiz gereken durumlar söz konusudur. Bunların başında dövme alerjisi gelmektedir. Dövme alerjisi sonucu yapılan bölge üzerinde yaralar veya daha farklı hastalıkların ortaya çıkması söz konusu olabilmektedir.

Dövme Alerjisi Nedenleri Nelerdir?

Dövme yaptıracak kişilerin ilk olarak dikkat etmesi gereken şeylerden biri alerjisi olup olmadığıdır. Bunun için alerji testi yaptırmak gereklidir. Alerji testi uygulamadan yapılacak dövmeler hastalıkla sonuçlanabilir. Dövme sonucu ortaya çıkan alerjiler genellikle sağlığı tehdit etmez. Bu alerjiler hemen etki gösterebilir fakat dövme yapıldıktan yıllar sonra da alerji ortaya çıkabilir. Dövme sonucu iltihaplı yaralar veya alerjik fonksiyonlar ortaya çıkabilir. Dövme yaptırılırken boyanın içeriğindeki maddeler çok önemlidir. Alerjiye sebebiyet verebilecek maddelerin kullanılmaması gerekmektedir.

Dövme alerjisinin belirli bir nedeni yoktur. Kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bazı kişilerde ciddi sorunlar oluşturabilecekken bazı kişilerde bu gibi ciddi sorunlar söz konusu değildir.

Dövme Alerjisi Tedavisi

Dövme alerjisine sebep olan maddeler genellikle dövme içerisinde kullanılan sarı ve kırmızı renklerdir. Bu alerji genellikle kalıcı dövmede karşımıza çıkar. Dövme deri altına uygulandığı için deri altına geçen maddeler bu alerjiye sebep olmaktadır.

Dövme alerjisinin ilk belirtisi yapılan bölgede kaşıntılar daha sonra kaşınan bölgelerde oluşan kabartılar olarak ortaya çıkar. İlk olarak alerji meydana geldiğini düşünüyorsanız, dermatoloji bölümüne gitmeniz gerekmektedir. Karşılaştığınız alerji türünü neye alerjiniz olduğunu doktor eşliğinde öğrenebilirsiniz. Bu gibi durumlarda aloevera kremleri kullanılması yarar sağlayabilmektedir. Ancak kesinlikle uzman doktor kontrolünde krem veya merhemler kullanılmalıdır. Doktorunuzun önerdiği eczanelerde olan krem ve losyonlarda mevcuttur. Eğer alerji geçmezse çok ciddi durumlar ortaya çıkabilir.

Dövme alerjisine sadece vücudumuzun gösterdiği direnç neden olmaz. Dövme yapılırken kullanılan iğneler ve kullanılan boya türleri de alerjiye sebep olabilir. Dövme yapılırken kullanılan iğneler hijyenik olması gerekmektedir. Kullanılan materyal tek kişi üzerinde kullanılması gerekir. Hava koşulları ve kuru havalarda alerjinin ortaya çıkması hastalığın etkilerini değiştirmektedir. Cilt kuruyken dövme yapıldıysa dövme yapılan yerin nemli tutulması çok önemlidir. Kremler ile desteklenmelidir. Yaz aylarında dövme yapılan yerin güneşten korunması gerekmektedir.

Ciltte oluşan farklı yaralar varsa alerjinin oluşması muhtemeldir. Bu gibi durumlarda cilde uygulanan kremlerin kortizon içermesi gerekmektedir. Alerji ciddi boyutlara ulaşırsa mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ