Dudaklarda Morarma

Dudaklarda Morarma

Dudaklarda morarma, yetişkinlerde sık görülen reaksiyonlar arasında yer almaktadır. Birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilen bu reaksiyon çoğunlukla zararsızdır ve kalıcı değildir. Genellikle basit nedenler ile ortaya çıkan dudak morarmalarında; sık sigara kullanımı, alerjik reaksiyonlar ve güneş ışınlarına uzun süre maruz kalma gibi nedenler görülmektedir.

Dudaklarda görülen morarma bazen kahverengi ya da kırmızı renklerde olabilmektedir. Dudak morarmaları hiçbir neden yokken ortaya çıkıyor ve uzun süre geçmiyorsa, kişinin cilt doktoruna gitmesi gerekmektedir. Yapılan testler sonucunda morarmaların nedenleri görülebilecektir.

Dudaklarda Morarma Neden Olur?

1-)Anemi

Halk arasında kansızlık olarak bilinen aneminin sık görülen reaksiyonlarından birisi dudaklarda görülen renk değişimleridir. Dudakların kırmızılaşması, kahverengileşmesi gibi belirtiler ile kendini belli eden anemi için kişinin doktor kontrolünde ilaç kullanımı yapması gerekmektedir. Daha detaylı ve doğru bilgi için muhakkak hekime danışılmalıdır.

2-)Yaşam Tarzı

Kişinin yaşam tarzındaki bazı faktörler de dudakların morarmasında etkilidir. Kişinin aşırı sigara kullanımı, çok fazla güneş ışınlarına maruz kalması vb. faktörler dudakların morarmasına neden olabilmektedir. Sigara kullanımının azaltılması oluşabilecek morarmaları önleyecektir.

3-)Siyanoz

Siyanoz, vücut dokularında gitmekte olan kanın bir süre için oksijensiz kalması durumuna verilen bir addır. Siyanoz sadece dudakta değil vücudun birçok farklı bölgesinde morarmalara neden olabilmektedir. Siyanozun ortaya çıkmasında çeşitli kalp rahatsızlıkları etkili olmaktadır.

4-)Dudakların Kuru Olması

Dudaklarda görülen morarmaların diğer nedenlerinden birisi de dudakların kuru olmasıdır. Kuru dudaklar sürekli çatladığı için renk değişimleri meydana gelmesi de normaldir. Kişinin bu gibi durumlarda sık sık dudak nemlendirici ürünler tercih etmesi etkili olacaktır.

5-)Diğer Nedenler

Dudak morarmasına neden olan birçok farklı faktör daha vardır. Bunlar arasında şu nedenler yer almaktadır:

  • Kullanılan ilaçların yaratttığı yan etkiler,
  • Alerjik reaksiyonlar,
  •  Yeme bozuklukları,
  • Vücudun uzun süre susuz kalması
  •  Kullanılan kozmetik ürünler,
  • Dudaklara alınan darbeler ve travmalar.

Dudaklardaki Morarma Nasıl Geçer?

1-)Dudak Nemlendiricileri

Dudakların kuru olması dudaklarda morarmaya yol açtığı için kişinin kullandığı nemlendiriciler bu morarmaların önüne geçecektir. Kullanılabilecek nemlendiriciler arasında vazelin gibi düşük bütçeli ürünler de yer almaktadır.

2-)Limon ve Bal

Dudaklarda görülen morarmaları bitkisel yöntemler ile de önleyebilirsiniz. Bunun için en çok kullanılan yöntemlerden birisi limon suyu ve bal ile yapılan karışım olacaktır. Karışımı hazırlamak için bir miktar limon suyu ve balı karıştırın. Sonrasında dolapta muhafaza edebileceğiniz bu karışımı gün içinde birkaç kez dudaklarınıza sürebiliriniz.

3-)Bol Su Tüketmek

Gün içinde en az 2 litre su tüketimi yapmak dudak morarmalarını önleyecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ