Düşük Sonrası Regl Olmadan Hamile Kaldım

Düşük Sonrası Regl Olmadan Hamile Kaldım

Düşük sonrasında regl olmadan yeniden hamile kalınabilir. Gebelikte önemli olan, yumurtanın döllenmesidir. Düşük sonrasında ise yumurtlama süreci, genel olarak regl dönemi öncesinde gerçekleşmektedir. Düşük gerçekleştikten sonraki iki haftalık süreç sonunda yeniden hamile kalınması mümkündür.

Düşükten sonraki iki hafta boyunca enfeksiyon riski oldukça yüksek olduğu için cinsel ilişkiden uzak durulması önerilmektedir. Bireyin yeniden hamile kalmak için düşükten sonra altı ay kadar beklemesi, ideal süre olarak kabul edilmektedir. İki ayda hamilelik için kabul edilebilir bir süredir. Daha erken hamile kalmak, bedenin kendini toparlama sürecini etkileyeceği için çok tavsiye edilmez.

Düşük Sonrası Gebelik Riskli midir?

Uygun bir müddet beklendikten sonra, düşük yapmış bir kadın için, vücut kendini toparlayabilmişse, daha önce gebe kalmış ancak düşük yapmamış, sağlıklı bir doğum gerçekleştirmiş bir kadın kadar şans bulunmaktadır. Gebelik olasılığı, rahimle ya da yumurtlamada herhangi bir sorun yoksa, normal seyrinde gerçekleşecek ve doğuma kadar da büyük olasılıkla bir sorun yaşanmayacaktır. Ancak rahim içi darlığı, rahim sarkması gibi olumsuz durumlar mevcutsa öncelikle bir tedavi süreci geçirmek gerekebilir. Bu konu ile ilgili mutlaka uzman bir kadın doğum doktoruna danışmak gerekmektedir.

Anne ve baba adayının duygusal durumu da dikkate alınmalıdır. Psikolojik olarak yeniden gebeliğin denenmesi, elbette yaşamın doğal bir getirisidir. Yalnızca uygun koşulların ve uygun zamanın beklenmesi, çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çıkmaması ve sağlıklı bir hamilelik süreci için önemli detaylardır ve dikkate alınması gerekmektedir.

Düşük Sonrası Süreç

  • Gebe kalmayı çok isteyen ancak düşük yapan ya da bebeği ölü doğan anne adayları, bu olaylar sonrasında ciddi bir bunalım evresi yaşayabilmektedir. Gerekli görülürse anne adayı psikolojik destek de almalıdır. Bu sayede bu süreci atlatmak çok daha kolay olacaktır.
  • Düşükten hemen sonra yeniden hamile kalmak istenmesi de, bu psikolojideki bir anne adayı için normaldir ancak hemen gebe kalınması uygun değildir. Vücudun toparlanabilmesi ve kişinin psikolojik olarak da bebeğe hazırlanabilmesi için en az iki aylık bir süreç geçmesi gerekmektedir.
  • Aynı şekilde baba adayı da psikolojik destek alabilir. Bebeğin düşmesi anne kadar baba adayını da etkileyen bir olumsuzdur. Bu nedenle yeni bebeğe alışmak ya da korkmadan gebeliğe yeniden başlama sürecinde desteğe ihtiyaç duyulabilir ve bu durum son derece normaldir.
  • Düşük anne dışındaki sebeplerden ortaya çıktığında, bunun önlenebilmesi genellikle mümkün olamamaktadır. Bu nedenle anne adayı, beslenmesine dikkat etmeli ve özellikle folik asit takviyesi almalıdır. Gebelikten önce ve gebelik sırasında da beslenme düzeni son derece önemlidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ