El Bileği Yanması

El Bileği Yanması

El ile ön kol bölgesi arasında bulunan kısım, el bileği olarak tanımlanır. Bilekte kimi zaman yanma, karıncalanma ve uyuşma şikayetleri baş gösterebilmektedir. Bilekteki uyuşukluk hissi çoğu zaman travma etkenlerinin sonucu olarak gözlenir.

Ellerimiz gündelik hayatta sürekli kullanılır halde olduğundan, dış ortamdan gelebilecek hasar veya darbelere oldukça müsaittir. El bileğine alınabilecek hasar, sert bir fiziksel temas akabinde ağrı ve karıncalanma gibi şikayetler meydana gelebilir. Ancak her seferinde fiziksel temastan kaynaklı uyuşma görülmeyebilir. Uzun süre bileğin kullanılması ve karpal tünel sendromu da şikayetin başlıca nedenleri arasındadır.

El Bileği Yanması Nedenleri Nelerdir?

Travma Etkenleri

Ellerimizin gün içinde sürekli olarak dışarı ile temas halinde olduğundan bahsetmiştik. El bileğine ağır, sert bir cismin düşmesi veya el bileğinin sert bir zemine(duvar, sehpa vs.) çarpması sonucunda bilekte karıncalanma baş gösterebilir. Eğer çok şiddetli bir hasar söz konusuysa, ciddi yaralanmalar olabileceğinden gözardı edilmemeli ve mutlaka uzman doktora danışılmalıdır.

El Bileğinin Çok Fazla Kullanılması

Bir nevi travmatik etken sayılabilecek bileğin gün içinde çok fazla kullanılması da, şikayetin başlıca sebepleri arasındadır. Özellikle bilgisayar başında çalışan kişilerde, bilgisayar kullanımından ötürü el bileklerinde uyuşma, ağrı gibi rahatsızlık hissine sık rastlanmaktadır. Bu sebepten oluşabilecek problemi önlemek için gün içinde ara ara ellerin dinlendirilmesinde yarar vardır.

Karpal Tünel Sendromu

El ve bilekte bulunan sinirlere baskı uygulanması sonucunda meydana gelir. En bariz belirtileri; bilek bölgesinde uyuşma ve ağrı hissidir. Daha çok orta yaşlı kimselerde görülen karpal tünel sendromu kimi zaman iki bilekte oluşarak, kişinin gündelik işlerini yapmasına engel olabilmektedir.

Rahatsızlığın nedeni tam olarak bilinmese de, bir takım tetikleyici unsurlar mevcuttur. Çok fazla bilgisayar kullanımı, sürekli tekrarlanan el işleri, hamilelik, kullanılan bir takım ilaçların etkisi(doğum kontrol hapları vs.) etkenleri rahatsızlığa zemin hazırlayabilmektedir.

Hastalığın bilekte yanma dışında başlıca belirtilerinden aşağıda bahsedilmiştir. Eğer bilekte hissedilen yanma, karıncalanma ile beraber bu bulgulardan biri dahi gözleniyorsa bir an evvel sağlık kuruluşuna başvurulması tavsiye edilir.

  • Bilekte ağrı ve uyuşma hissi,
  • Eldeki şiddetli ağrının omuz ve kollara yayılması,
  • Elde tutulan cismin farkında olamama, hissizlik(çoğu zaman karpal tünel sendromu sorunu olan kişiler ellerinde tuttukları cisimleri hissedemediklerinden, düşürürler),
  • Güçsüzlük: Kişi hafif eşyaları bile kaldırmakta zorlanabilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ