El Buruşması

El Buruşması

El ve ayaklarda buruşma durumu pek çok sebepten kaynaklı olabilmektedir. Özellikle yaşlılık dönemiyle birlikte cildin buruşması ve deride yaşlanma sık görülmektedir. Fakat el buruşması derken kastedilen daha çok suyun içerisinde el ve ayaklardaki buruşmalardır. Özellikle denize, havuza girildiğinde veya uzun süreli duşta kalındığında parmak uçlarında buruşmalar göze çarpar. Parmak uçlarındaki ve ayak tabanındaki buruşmanın bilimsel açıklaması söz konusudur.

Eller Suda Neden Buruşur?

İnsan vücudunun büyük bir bölümü kıllarla kaplı haldedir. Kılların diplerinde yani cilt gözeneklerinde, sebum adı verilen yağı üreten yağ bezleri bulunmaktadır. Cildi korumakla ve cildin kayganlığını sağlamakla görevli sebum aynı zamanda ciltte su geçirmez bir tabaka oluşumunu da etkilidir. Bu tabaka oluşumu(keratin tabaka) sayesinde deriye su girişi olmaz ve ciltte buna bağlı olarak herhangi bir yumuşama, buruşma meydana gelmez.

Vücudun pek çok bölgesinde kıllar olsa da, parmak uçlarında ve avuç içi, ayak tabanı bölgelerinde kıl bulunmamaktadır. Bunun nedeni bu bölgelerin çok aktif ve sürekli kullanılıyor olmasıdır. Bu sebepten bu bölgelerde keratin tabakası oluşumu söz konusu değildir. Bu durum parmak uçlarının ve ayakların buruşmasının ana nedenidir.

Eller gün içinde sürekli olarak yıkandığından ve kullanıldığından bu bölgedeki, keratin tabaka zamanla ortadan kalkar. Keratin oluşumunun olmaması, derinin su geçirerek büzüşmesine ve buruşmasına yol açmaktadır. Bu yüzden uzun süre parmak uçları ve ayak tabanı suda kaldığında, ciltte yumuşama ve büzüşme baş göstermektedir. Pürüzlü bir hal alan parmak uçlarında, bu olay daha çok yüzerken veya duştan çıktıktan sonra farkedilmektedir.

Uzun süre suda kaldıktan sonra deride gözlenen bu tip büzüşmeler gayet olasıdır, korkulacak bir şey yoktur. Parmak uçları ve ayak tabanının suyla teması kesildikten bir süre sonra buruşma-büzüşme kendiliğinden ortadan kaybolur.

Eğer cilt suya maruz kalmamışken, ellerde veya cildin başka bölgelerinde buruşma söz konusuysa; bu durum sağlık sorunu teşkil ediyor olabilir. Su teması dışında buruşma baş gösteriyorsa, her ihtimale karşın uzman doktora başvurmakta ve bilgi almakta fayda vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ