El Parmaklarında Deri Çatlakları

El Parmaklarında Deri Çatlakları

Küçük büyük farketmeksizin herkes de görülen el ve parmak egzamaları deride çatlaklara ve deri soyulmalarına neden olabilir. Bu tür cilt sorunları sadece estetik açıdan kötü durmakla kalmaz aynı zamanda bazen yanma hissine, sızlamalara ve kanamaya neden olarak kişiyi çok rahatsız eder. Ayrıca çatlaklardan vücuda enfeksiyon girişi de çok kolay olur. Bu nedenle deri çatlaklarının tedavi edilmesi oldukça önemlidir.

Parmaklarda Deri Çatlaklarının Nedenleri Nelerdir?

Kimyasallar

Kimyasallar temasta olunan bütün bölgelerde kaşıntıya, deri çatlaklarına, sızlama ve yanma hissine neden olurlar. Özellikle eller kimyasallarla daha fazla temas halinde olduğu için dikkatli olmak gerekir.

Yüzük Egzaması

Kadınlarda daha sık görülür. Yüzük altında biriken sabun gibi kimyasal maddeler sonucunda yüzük altındaki bölgeden başlayarak komşu bölgelere yayılan bir deri hasarı görülür.

Bazı İlaçlar

Bazı ilaçların yan etkisi olarak elde egzama görülebilir. Bu da parmak aralarında sürtünmeden dolayı çatlaklara neden olur.

Alerjik Durum

Bazı yiyecekler, ev tozu, ev hayvanları, bazı bakteriler, kozmetik malzemeleri, inşaat malzemeleri gibi maddeler kişilerde alerjiye yol açabilir. Bu alerjiler vücudun her bölgesinde görülebilir. Ellerde kızarıklık, kaşıntı, şişme, deri çatlaklarına yol açar.

Kuru Cilt

Yeterince nemlendirilmemiş ciltlerde de kuru cilt problemi görülür ve egzama benzeri çatlaklara yol açar.

Hızlı Büyüme

Özellikle ergenlik döneminde gençler çok hızlı büyürler ve parmaklarda büyüme sonucunda uzar. Bu da deri çatlaklarına neden olabilir. Fakat bu çatlaklar egzama gibi değildir. Hızlı kilo alıp vermeye bağlı oluşan çatlaklar ile aynıdır. Sadece görünüm olarak çatlak görünümü vardır.

El Parmaklarında Deri Çatlaklarını Önleme

  • Çatlaklar mutlaka tedavi edilmelidir. Özellikle derin çatlaklar varsa açık yaralara uygulanan tedavi yöntemleri uygulanır. İyice temizleyip bandaj uygulamak gerekir. Antibakteriyel krem uygulanmalıdır.
  • Kuru cilt probleminden oluşan deri çatlaklar varsa da cilt yeterince nemlendirilmelidir. Ellere alerjen madde içermeyen kremler sürülmelidir. Elleri nemlendirmek için saf yumuşatıcı içeren ürünleri tercih edin. Eczanelerden temin edebilirsiniz.
  • Ellerinize nazik davranın. Yıkama çok önemlidir. Yıkamayı su ile az ve kaliteli bir sabun ile yapmalısınız.
  • Kış aylarında ellerinizi soğuktan koruyun. Soğuk ellerdeki çatlakları arttırır. Koruyucu pamuk eldivenler kullanın.
  • Aşırı yıkamaktan kaçının ve ellerinizi yıkadıktan sonra kurulayarak krem uygulayın.
    Ellerinizde çatlaklar oluştuysa mutlaka doktora başvurun ve tedavi olun. Çatlaklar büyürse ciddi problemlere yol açabilir. Ayrıca çatlaklar kaşıntıya yol açacağı için kaşıntıyı öneleyici kremler de kullanabilirsiniz. Sakın kaşımayın. Kaşımak ellerinizdeki çatlakları arttırarak kanamaya yol açabilir.
  • Bulaşık yıkarken veya kimyasallarla uğraşırken mutlaka koruyucu eldiven giyin.
  • Ellerinizi çok sıcak suyla yıkamayın.
  • Kalıcı ve uzun süreli çatlaklar varsa doktora başvurun. Deri çatlaklarının kenarlarındaki ölü deriyi tırnak makası veya steril bir alet ile alın ve böylece çatlakların su emmesini önleyin.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ