El ve Ayakta Ağrı

El ve Ayakta Ağrı

Eller ve ayaklar gündelik hayatta en çok kullandığımız organlarımızdır. Hemen hemen her eylem esnasında kullanılan el ve ayaklarda kimi zaman ağrı sorunu baş gösterebilmektedir. El ve ayakta oluşan ağrılar kimi zaman çok şiddetli seviyede seyrederek kişinin gündelik yaşamını olumsuz yönden etkileyebilmektedir.

El ve ayakta ağrı şikayetinin başlıca nedenlerinden biri travma etkenleridir. Bu bölgelere alınan sert darbe veya hasarlar, ağrıya yol açabilir. Travma etkenlerinin dışında el ve ayakların gün içinde çok aktif şekilde kullanılması, tendon veya kemik zedelenmesi, kireçlenme ve sinir sıkışması gibi pek çok sebebi olabilir. Ağrı sorununun tedavisi için ilk olarak ağrının neden kaynaklandığının uzmanlar tarafından doğru tahlil edilmesi gerekmektedir.

El ve Ayakta Ağrı Nedenleri Nelerdir?

El ve ayakta ağrı şikayetleri tamamen birbirinden bağımsız nedenlerden meydana gelebileceği gibi iki şikayetin nedeni ortak da olabilir. Biz bu içerikte el ve ayak ağrılarının bir arada görülmesinin ortak nedenlerinden bahsediyor olacağız.

1-)Travma Etkenleri

Vücudun herhangi bir yerinde baş gösteren ağrıların en yaygın nedeni travma etkenleridir. Ele ve ayağa doğru alınabilecek sert hasarlar, bu bölgelerde ağrıya yol açabilir. Ağrının şiddeti genellikle alınan darbenin ne denli kuvvetli olduğuyla alakalıdır. Özellikle sert şekilde yere düşme-çarpma, ağır yükün altında kalma, biriyle koşarken çarpışma, trafik kazası gibi olayların akabinde el ve ayakta ağrı sorununa rastlanabilmektedir.

2-)El ve Ayakların Çok Aktif Kullanılması

Gün içinde el ve ayakların çok aktif şekilde kullanılması da bu bölgelerde ağrı ve karıncalanma gibi sorunlara yol açabilmektedir. Özellikle sporla uğraşan kişilerde ve kazancını el-ayak gücüyle elde eden kimselerde bu sebepten ağrı problemine fazlaca rastlanmaktadır.

3-)Sinir Sıkışması

Duyuların organlardan beyinlere, beyinden de organlara iletilmesinde etkili yapılara sinir adı verilir. Vücudumuzun pek çok bölgesinde sinirler mevcuttur. Sinirlerde oluşabilecek sıkışma veya hasar el ve ayakta ağrıya, karıncalanmaya yol açabilir. Diyabet, sağlıksız beslenme, vitamin eksikliği sinir hasarının sebepleri arasındadır.

4-)Kireçlenme

Kireçlenme; kemiklerin uçlarını saran, örten kıkırdak yapının zaman içerisinde deforme olması olarak tanımlanmaktadır. Kıkırdak yapının bozulması ile birlikte kemikler birbirine sürtünmeye başlar ve hareket kısıtlılığı gibi çeşitli problemler doğar. Daha çok 45 yaş üstü kimselerde görülen kireçlenme; el ve ayak eklemlerimizde ağrıya yol açabilir. Ancak tek başına el ve ayakta ağrı, kireçlenmenin göstergesi olarak kabul edilemez. Kireçlenmenin diğer semptomları şunlardır;

  • Eklemlerde ağrı,
  • Eklemlerde hassasiyet, aşırı duyarlılık,
  • Sertleşme, eklemlerde tutulma,
  • Hareket kısıtlılığı,
  • Eklemlerde gıcırdama, gelen ses problemi

Eğer el ve ayakta ağrı şikayeti kısa süreli görülmüyor ve ortada fiziksel bir darbe yokken kendiliğinden oluşuyorsa, derhal konuyla ilgili uzman doktora başvurulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ