El ve Ayakta Küçük Kabarcıklar

  • 15 Mayıs 2017
  • 14.388 kez görüntülendi.
El ve Ayakta Küçük Kabarcıklar

Ciltte baş gösteren kızarıklıklara genellikle kaşıntı eşlik eder. Kızarıklıklara cildin herhangi bir bölgesinde rastlanabileceği gibi el ve ayak bölgelerinde sık görülmektedir.

El ve ayakta küçük kabarcıklar, kızarıklıklar şeklinde ifade edilen şikayet genellikle alerjik durumlarla ilgilidir. Vücudun alerjiyi tetikleyici unsurlara maruz kalması akabinde alerjik reaksiyon meydana gelebilir. Alerjinin en bilindik sonucu olaraksa ciltte kızarıklık ve kaşıntı şikayeti baş gösterir. Fakat el, ayakta göze çarpan her kızarıklık alerjiyle ilgili olmayabilir. Mantar enfeksiyonu, böcek sokması, çeşitli cilt rahatsızlıkları gibi daha bir çok etken problemin sebebi olabilir.

El ve Ayaktaki Kabarcıkların/Kızarıklıkların Nedenleri Nelerdir?

Böcek Sokması

Arı, sivrisinek ya da başka böceklerin sokması akabinde el ve ayaklarda küçük kabarcıkların oluşmasına neden olabilir. Özellikle yazları sivrisinek ısırığı sonrasında sık görülür. Genellikle kaşıntı eşlik eder. Sivrisinek ısırıkları çok ciddi sorun teşkil etmese de, zararlı olabileceğini düşündüğünüz böcek sokması halinde derhal uzman doktora gidilmelidir.

Alerjik Durumlar

Kullanılan şampuan, krem, kozmetik ürünleri, deterjan, polen veya tüketilen gıdalardan ötürü alerjik reaksiyon meydana gelebilir. Alerjinin sebepleri herkes de farklılık gösterse de, kızarıklık ve kaşıntı sonuçları hemen hemen herkes de aynıdır. El ve ayaklarda farkedilen küçük kabarcıklar, alerjik bir durumun göstergesi olabilir.

Mantar Enfeksiyonları

El ve ayakta çıkan kızarıklıkların başlıca nedenlerinden biri mantar enfeksiyonlarıdır. Çoğalmak ve yaşamak için karanlık ve nemli bölgeleri tercih eden mantar mikroorganizmaları için saç derisi, genital bölge, el ve ayak parmak arası bölgeleri ideal ortamlardır. Enfeksiyon ilk etapta kendisini kırmızı halkalarla belli ederken, ilerleyen aşamalarda deride pullanma ve kaşıntı artışı gözlenir.

Kuru Cilt

Fazla güneş ışınlarına maruz kalmak, cildin nemsiz yani kuru olmasına yol açar. Cildin kuru olmasıysa beraberinde kaşıntı ve kızarıklık sorunlarını getirir. El ve ayaklardaki kabarcıklar, kuru ciltten doğan kaşıntının sonucu olarak gözlenebilir.

Çeşitli Cilt Rahatsızlıkları

  • Egzama: Cilt kuruluğu ve eklem bölgelerinde kaşıntılı kızarıklıklar egzamanın en bilindik bulgularıdır. Çoğunlukla el, ayak, diz ve boyun bölgelerinde kızarıklıklarla kendini gösterir.
  • Sedef hastalığı: Kuru ve çatlak cilt, kırmızı lekeler(kızarıklıklar), kaşıntı rahatsızlığın belirtileri arasındadır.
  • Uyuz hastalığı: Parazitlerden kaynaklı bir çeşit cilt enfeksiyonudur. Bölgesel ve geceleri artan kaşıntı(parmak arası, bilek bölgeleri) uyuzun başlıca bulgularındandır. Uyuz böceğinden kaynaklıdır. Kaşıntıyı takiben el ve ayak parmaklarında kızarıklık, kabarcık baş gösterebilir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ