Elde His Kaybı

Elde His Kaybı

Elde his kaybı yaşamak elde uyuşukluk hissetmek anlamına gelir. Eller ve kollar günlük hayatımızda en çok kullandığımız uzuvlarımızdır. Bu nedenler ellerde ya da kollarda meydana gelebilecek herhangi bir hasar kişinin sosyal yaşamını en başından değiştirecek bir etken olacaktır. Elde his kaybı yaşanması bu sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Elde his kaybı yaşanması genellikle geçici bir durum olarak adlandırılsa da bu durumun sık sık yaşanması ileride daha ciddi sağlık sorunlarına işaret etmektedir. Böyle bir durumda kişinin sorun yaşamaması için acil olarak doktora gitmesi ve muayene olması gereklidir.

Doktorun his kaybı yaşayanlar için yapacağı muayene ve testler sonucunda bu sağlık sorununun neden ortaya çıktığı anlaşılacaktır.

Elde His Kaybı Neden Olur?

1-)Sinir Sıkışması

Sinir sıkışması durumu birçok sebeple ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Sinir sıkışması durumu sinirler üzerinde hasar meydana gelir ve bu sorun ilk olarak kendini ağrı ile belli eder. Kişinin ağrı çekmesi durumunda sinir sıkışması ihtimali de göz önüne alınmalı ve kişi muayene olmak doktora görünmelidir. Sinir sıkışmasının en sık görülen belirtileri arasında uyuşukluk, his kaybı gibi sebepler yer almaktadır.

2-)Elin Çok Fazla Kullanılması

Kişinin elini çok sık kullandığı bir işte yer alması zaman içinde ellerde uyuşma ve ağrıya neden olabilmektedir. Çok yazı yazan, bilgisayar ile çok çalışan ya da ağır işlerde çalışan kişilerin ellerinde uzun süreli his kaybı ve ağrı oluşabilir. Bu durumda sık sık dinlenme yapılmalıdır.

3-)Şeker Hastalığı

Şeker hastalığının tıptaki ismi diyabettir. Diyabet hastası olan kişilerin yaşam tarzına çok dikkat etmesi gereklidir. Kişinin şeker hastası olması durumunda ellerinde ve bacaklarında zaman zaman uyuşukluk görülebilir. İlaçların düzenli kullanılmasına önem verilmelidir.

4-)Tümör

Tümör sorunu yaşamak birçok farklı belirtiye sahiptir. Vücudun birçok farklı bölgesinde karşımıza çıkan ve ölümcül olan bu hastalık ellerde his kaybına da neden olmaktadır. Acil olarak tedavisine başlanması gereklidir.

Elde His Kaybı Nasıl Tedavi Edilir?

Elde his kaybı yaşanması durumunda hemen uzman bir doktora danışılması tavsiye edilmektedir. Bu şekilde his kaybının öncelikli olarak neden ortaya çıktığı anlaşılacaktır. Merkezi sinir sisteminde meydana gelen sorunlar nedeniyle his kaybı yaşanması durumunda tedavi için ilaç kullanımı yapmak yeterli olacaktır. Bununla birlikte kişinin doktorun önerdiği ilaç ya da kremleri düzenli olarak kullanması gerekmektedir. Tümörden kaynaklı bir his kaybı yaşanması durumunda ise cerrahi müdahale gerekebilir. His kaybı yaşanması durumunda ameliyat ile tümör alınabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ