Elimde Oluşan Kızarıklık

  • 07 Temmuz 2017
  • 3.824 kez görüntülendi.
Elimde Oluşan Kızarıklık

Cildin herhangi bir bölgesinde kızarıklık baş gösterebileceği gibi elde de aynı sorun oluşabilir. Cildin başka bölümündeki veya eldeki kızarıklıklar çoğunlukla alerjik reaksiyonların sonucu olarak görülmektedir. Ancak ciltte göze çarpan her kızarıklık, alerjik durumların göstergesi değildir. Alerjinin yanı sıra çeşitli hastalıklar(diyabet, tiroid bezi rahatsızlıkları vs.), aşırı stres-endişe, çeşitli cilt rahatsızlıkları gibi pek çok etken elde kızarıklık oluşumuna sebebiyet verebilmektedir.

Eldeki kızarıklıkların altında yatan pek çok neden olabileceğinden bahsetmiştik. Şikayetin tespiti aşamasında kızarıklıkla birlikte kaşıntı, döküntü, ciltte pullanma gibi başka problemlerin olup olmadığı da büyük önem taşımaktadır. Beraberinde gözlenebilen bu tarz bulgular, kızarıklığın esas nedeninin tespiti açısından oldukça önemlidir.

Elde Kızarıklık Nedenleri Nelerdir?

Alerjik Durumlar

Ciltteki veya direkt olarak eldeki kızarıklıkların başlıca nedeni alerjik reaksiyonlardır. Bağışıklık sistemimizin dış ortamdaki bazı maddelere karşı verdiği tepki olarak tanımlanan alerjik durumlar, ciltte kızarıklık ve kaşıntı gibi şikayetlere yol açabilmektedir. Alerjinin nedeni bazı kişilerde kullanılan şampuan, kozmetik ürünü gibi bir etken maddeyken bazılarındaysa tüketilen gıda veya giyilen kıyafet kumaşının cinsi gibi daha farklı şeyler olabilmektedir. Alerjinin ne denli olduğuna ve kişinin cildinin hassaslığına göre baş gösteren kızarıklık oluşumları vücutta çok abartı şekilde seyredebilmektedir. Böyle bir durumda en kısa sürede tedavi şart olduğundan, derhal uzman hekime gidilmelidir.

Psikolojik Etkenler

Neredeyse günümüzde her hastalığın altında yatan neden stres, endişe gibi psikolojik etkenlerdir. Yaşanan bu tarz psikolojik etkenler, ciltte kaşıntı ve kızarıklık problemlerine yol açabilmektedir. Stresi hayatın içinde tamamen sıfıra indirmek pek mümkün olmasa da, sağlık açısından stresi olabildiğince azaltarak yaşam sürmekte yarar vardır. Genellikle bu nedenden doğan kızarıklık problemi kısa sürelidir ve kendiliğinden geçmektedir.

Ellerin veya Cildin Fazla Kuru Olması

Aşırı cilt kuruluğu beraberinde kaşıntı ve kızarıklık şikayetlerini getirir. Özellikle uzun süre güneşe maruz kalanlarda, klima karşısında saatlerce kalan kimselerde bu sebepten elde veya cildin başka bölümlerinde kaşıntı ve kızarıklık problemleri baş gösterebilmektedir. Çoğu zaman basit bir nemlendirici kremle bu sebepten baş gösteren kaşıntı ve kızarıklık önlenebilmektedir.

Vitamin Eksikliği

Dengesiz ve sağlıksız beslenmenin adeta kaçınılmaz sonu olarak görülen vitamin eksikliği de eldeki kızarıklık oluşumlarının nedenleri arasındadır. Özellikle B12 vitamini eksikliğinde bu soruna sık rastlanmaktadır. Hem sağlıklı yaşam hem de olası kızarıklık problemlerini önlemek adına sağlıklı ve dengeli öğünlerle beslenmeye dikkat edilmelidir.

Cilt Rahatsızlıkları

Kimi zaman ciltteki kızarıklık ve kaşıntılar, cilt rahatsızlıkları habercisidir. Ciltte kızarıklığa sebebiyet veren başlıca cilt hastalıklarından aşağıda bahsedilmiştir.

  • Egzama: Ciltte kuruluk, kaşıntı, kızarıklık ve pullanma,
  • Sedef hastalığı: Deride kızarıklık, kaşıntı hissi ve derinin pul pul olması

Çeşitli Hastalıklar

Eldeki kızarıklıklar kimi zaman cilt dışında başka bir takım hastalıkların bulgusu niteliğinde olabilmektedir. Ancak kızarıklığın tek başına bu hastalıkların belirtisi olarak değerlendirilmediği unutulmamalıdır. Doğru tanı için uzmanlar tarafından beraberindeki bariz bulguların detaylı incelenmesi gereklidir.

  • Tiroid bezi rahatsızlıkları,
  • Diyabet hastalığı,
  • Damar rahatsızlıkları

Yukarıda bahsedildiği üzere eldeki kızarıklıklar pek çok ciddi sağlık sorunuyla bağlantılı olabilmektedir. Öncelikle şikayetin altında yatan nedenin doğru tespit edilmesi ardından tedavi sürecine başlanması gerekmektedir. En doğru tanı ve tedavi yöntemi için kızarıklıkların ihmal edilmemesi ve muhakkak sağlık kuruluşuna başvurulması tavsiye edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ