Elimdeki Kırmızı Noktalar

Elimdeki Kırmızı Noktalar

Vücudun herhangi bir yerinde oluşan kırmızı noktaların çok çeşitli nedenleri vardır. Fakat en sık görülme nedeni alerjik reaksiyonlardır. Ellerimiz en sık kullandığımız organlardır ve gün içinde sabun, deterjan, kimyasal ürünlerle sürekli temas halindedir. Alerji kaynaklı oluşan kırmızı noktalar temastan hemen sonra veya birkaç saat içinde meydana gelir. Kendiliğinden geçebileceği gibi uzun süre iyileşmeyedebilir. Tabii ki tek nedeni alerji değildir. Birçok nedeni vardır. Ayrıca kırmızı noktalara ilave olarak sıklıkla kaşıntı, dökülme, kuruluk da oluşabilir.

Ellerde Kırmızı Nokta Nedenleri Nelerdir?

1-)Kimyasallardan Kaynaklı

Ellerimiz gün içinde çok fazla maddeyle temas halindedir. Bu nedenle ellerde alerjik reaksiyonların oluşması çok olasıdır. Bunlarda en sık ellerde kırmızı noktalar, kızarıklık, kaşıntı ve kuruluk ile kendini gösterir.

2-)Böcek Sokmaları

Böcek sokmalarından sonra ellerde ısırıkla beraber veya ısırık izi olmadan kırmızı noktalar oluşabilir. Maruz kalınan bölgenin etrafı kızarır ve şişebilir. Tüm bunlara ek olarak kuruluk ve kaşıntı da başlayabilir. Tüm bu belirtiler kısa süre içinde kendiliğinden geçer. Fakat geçmeyen bir kızarıklık veya kaşıntı varsa, mutlaka doktora başvurulmalıdır.

3-)Ürtiker

Kurdeşen olarak da bilinen bu hastalıkta alerji nedeniyle ortaya çıkar. Vücudun belli alanlarında veya tamamında kırmızı noktalar, kaşıntı, kızarıklık olarak oraya çıkar.

4-)Uyuz

Bu hastalıkta en çok ellerde kırmızı benek benek noktalar oluşur. En çok parmak aralarında olur. Ayrıca deride pullanma ve dökülme de görülür.

5-)Zona Hastalığı

Bu hastalıkta vücutta kızarıklık olarak kırmızı noktalar görülür ağrı, kaşıntı ve karıncalanma hissi vardır.

6-)Purpura Hastalığı

Bu hastalıkta vücutta bulunan kan damarları zayıflar ve çatlar. Bu nedenle kırmızı ve mor noktalar oluşmaya başlar.

7-)Güneş Alerjisi

Güneş alerjisinde güneşe maruz kalma sonucunda başlar ve vücutta kırmızı noktalar oluşur. Vücudun tamamında görülebilir. Ama daha çok maruz kalan bölgelerde oluşur. Mutlaka doktora başvurulmalıdır. Önlem olarak da doktorun önerdiği güneş kremleri sürülmelidir.

Ellerdeki Kırmızı Noktalar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Ellerde meydana gelen kırmızı noktaların en sık nedeni alerjidir. Fakat bazen daha ciddi hastalıkların da belirtisi olabilir. Bu nedenle mutlaka doktora başvurulmalıdır.
  • Ellerde meydana gelen kırmızı noktalar sadece ellerde oluşabileceği gibi tüm vücutta da görülebilir.
  • Doktor kontrolünde tedavi gerektirebilir. Bazen de kendiliğinden geçer.
  • Ani olarak ortaya çıkabilir veya yavaş bir şekilde dağılarak devam edebilir.
  • Sebebi her ne olursa olsun mutlaka doktora başvurmak gerekir. Erken bir tanı ve teşhis ile tedavi gerekir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ