Eller ve Ayaklarda Kaşıntı

  • 01 Mayıs 2017
  • 3.289 kez görüntülendi.
Eller ve Ayaklarda Kaşıntı

Eller ve ayaklarda çeşitli sebeplerden baş gösteren kaşıntı hissine neden olan durum, el ve ayaklarda kaşıntı şikayetini doğurur. Kaşıntı altında yatan nedene bağlı olarak çok hafif olabileceği gibi kişinin uykularını kaçıracak kadar şiddetli de seyredebilmektedir. Genellikle bir takım bulgularla kendini gösterir. Ciltte meydana gelen kızarıklıklar, kabartılar kaşıntının en bilindik belirtileri arasındadır.

Ciltte herhangi bir noktada oluşabilecen kaşıntı sorununa el ve ayak bölgelerinde de sık rastlanır. Genel olarak alerjik durumların akabinde gözlenir. Ancak her kaşıntı alerjik reaksiyonların sonucu olarak görülmeyebilir. Kaşıntının tam olarak hangi bölgede oluştuğu, beraberinde kızarıklık ve pullanma olup olmadığı gibi detaylar tanı aşamasında oldukça önemli bilgilerdir.

El ve Ayaklarda Kaşıntı Neden Olur?

Alerjik Durumlar

Bağışıklık sisteminin polen, toz, çeşitli gıda ürünleri gibi bazı yabancı maddelere karşı geliştirdiği, gösterdiği tepki alerjik durum olarak bilinir. Kaşıntı ve ciltte kızarıklık alerjinin en bilindik semptomlarıdır. Alerjiden kaynaklı kaşıntı kısa süreli olabileceği gibi uzun süreli de görülebilir. Bu nedenden doğan kaşıntının önüne geçmek için ilk olarak etken yabancı madde belirlenmeli ve bu etkenden uzak durulmalıdır.

Böcek Sokması

El ve ayaklarımız bütün gün boyunca dış ortamla temas halindedir. Dolayısıyla yaralanma, böcek sokması, sinek ısırması gibi durumlara bu bölgelerde sık rastlanır. Özellikle yaz aylarında dış ortamda artan böceklerin ısırması akabinde kaşıntı ve ilgili bölgede kırmızı şişkinlik sık görülür. Sinek ısırığından sonra çok fazla görülür ve genellikle kısa sürelidir. Ancak sinek dışında sokan bir böcek söz konusuysa, ciddi reaksiyonlara sebebiyet verebileceğinden muhakkak uzman doktora başvurulmalıdır.

Enfeksiyon

Hissedilen kaşıntı enfeksiyondan kaynaklı olabilir. Ayaklarda kaşıntıya yol açan en bilindik enfeksiyon rahatsızlıklarından biri mantar enfeksiyonudur. Üremeleri için en uygun koşul karanlık ve nemli bölgeler olan mantar mikroorganizmaları, ayak bölgesinde çoğalarak burada mantar enfeksiyonuna yol açar. Bacaklar dışında saç derisi ve genital bölgede de buna rastlanabilmektedir. Ayak mantarının belirtilerinden aşağıda bahsedilmiştir;

  • Parmakların arasında kaşıntı,
  • Ayakta kızarma ve kaşıntı hissi,
  • Tırnak renginde olağan dışı değişim

Kuru Cilt

Kaşıntının önemli bir diğer nedeniyse, cildin kuru olmasıdır. Nemsiz ve aşırı kuru ciltte kaşıntı hissi oluşur. Kaşıntıysa beraberinde kızarıklık, kabarcık sorunlarını getirebilir. Bu nedenden kaşıntıya özellikle sıcak yaz günlerinde uzun süre güneşe maruz kalmanın ardından sık rastlanır.

Cilt Hastalıkları

Kaşıntının esas nedeni çeşitli cilt hastalıkları olabilir.

  • Egzama: Tıp literatüründe dermatit olarak ifade edilir. Kaşıntı, kızarıklık, deride pullanma ve kuru ciltte kendini belli eder. Daha çok el, ayak ve yüz bölgelerinde görülür.
  • Sedef hastalığı: Kuru ve çatlak cilt, kızarıklık, kaşıntılı ve ağrı verici cilt oluşumu rahatsızlığın bulguları arasındadır.

Eller ve bacaklarda gözlenen kaşıntı yukarıda bahsedilenlerin dışında iç hastalıklardan(tiroid bezi rahatsızlıkları, böbrek yetmezliği vs.) kaynaklı da olabilmektedir. Şikayet bir süredir devam ediyorsa, muhakkak sağlık kuruluşuna başvurulmalı ve tıbbi destek alınmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ