Ellerde Damarların Belirginleşmesi Nedenleri Nelerdir?

Ellerde Damarların Belirginleşmesi Nedenleri Nelerdir?

Ellerde damarların belirginleşmesi nedenleri kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir. Ellerin üzerinde bulunan damarlar vücudun diğer uzuvlarına göre daha belirgindir. Bazı kişilerde ise bu durum daha çok belli olmaktadır. Ellerin üzerindeki damarların daha belirgin olmasının birçok sebebi bulunmaktadır. Fiziksel olarak kötü bir görünüme yol açan bu sorun özellikle yaşın ilerlemesi ile birlikte daha çok ortaya çıkmaktadır. Yaşa bağlı olmadan ortaya çıkan ve kişiyi rahatsız eden durumlarda ise mutlaka uzman birisi ile görüşümelidir.

Ellerde Damar Belirginleşmesinin Nedenleri Nelerdir?

Elleriniz üzerindeki damarlar çok belirgin bir haldeyse ve bu durum sizi rahatsız ediyorsa, sorunun kaynağını öğrenmeli ve uygun bir tedavi uygulamalısınız.

Elllerde damar belirginleşmesinin en sık görülen sebepleri arasında şunlar yer almaktadır:

1-)Takayasu Arteriti

Takayasu arteriti büyük damarlarda meydana gelen tıkanıklık sorunudur. Bu durumun sebebi ise damar duvarlarında meydana gelen hasarlardır. Çevresel etkenlerin ve genetik faktörlerin etkili olduğu bir sağlık sorunu olan takayasu arteriti ellerin üzerinde damarların daha belirgin bir hale gelmesine de neden olmaktadır.

Takayasu arteriti sorununun diğer bir belirtisi ise nabız almakta zorluk yaşanmasıdır. Bu sağlık sorunu olan kişilerin her iki kolunda da nabız almak çok zordur. Tedavi için mutlaka uzman birisine başvurulmalıdır.

2-)Damar Tıkanıklıkları

Ani şekilde oluşan damar tıkanıklıkları nedeniyle ellerdeki damarlarda kan birikimi meydana gelebilir. Kan birikiminden dolayı damarların daha belirgin bir hale gelmesi sık rastlanan bir durumdur. Damar tıkanıklıkları ileri evrede pıhtı atımına neden olan ciddi bir sorun olduğu için mutlaka tedavisi yapılmalıdır. Damar tıkanıklığının tedavi edilmemesi felç, beyin ölümü gibi sorunlara yol açabilmektedir.

3-)Çevresel Etkenler

Çevresel etkenler de damarların daha belirgin bir hale gelmesinde büyük rol oynamaktadır. Özellikle aniden oluşan sıcaklık değişimlerinde ellerdeki damarlarda değişimler meydana gelebilmektedir. Kişinim soğuk bir ortamdan aniden sıcak bir ortama geçiş yapması ya da tam tersi yaşanan durumlar da damarların uzaktan daha belirgin bir hale gelmesine neden olabilmektedir. Bu durum genellikle geçicidir ve hava değişiminin normale dönmesi ile kendiliğinden ortadan kaybolur.

4-)Varis

Ellerde ve ayaklarda damarların çok daha belirgin hale gelmesinin sebepleri arasında varis de yer almaktadır. Şiddetli bacak ağrılarına da neden olan varis kötü bir görünüme neden olduğu için mutlaka tedavi edilmelidir. İlaç ile tedavinin yanı sıra sık sık hareket etmek, varis çorapları vb. yöntemler ile de tedavi sürecini devam ettirmek mümkündür.

5-)Yaş

Ellerde damar belirginleşmesinin en büyük sebebi yaşlanmadır. Yaşlanma ile birlikte derinin zayıflaması ile birlikte damarlar daha çok ön plana çıkmaktadır.

Ellerdeki Damar Belirginleşmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Ellerde meydana gelen damar belirginleşmelerini tedavi edebilmek için öncelikle sorunun tanısı için uzman birisi ile görüşülmeli ve tüm tetkikler yapılmalıdır. Sorunun kaynağına bağlı olarak doktorun önereceği bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ