Ellerde Morarma ve Şişme

Ellerde Morarma ve Şişme

Ellerde morarma ve şişme oluşumu her yaş grubunda farklı farklı sebeplerden dolayı meydana gelebilmektedir. Oluşan morlukların ve şişliklerin akut olması genellikle kısa süreli yaşanılan bazı hastalıklardan kaynaklıdır ve kendiliğinden geçmektedir. Ancak sık sık ellerde morarma gözlenmesi bazı ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Kişi böyle bir durumda muhakkak bir doktora gitmeli, gerekli testleri yaptırmalıdır.

Ellerde Morarma ve Şişme Nedenleri Nelerdir?

Kalp Yetmezliği

Kalp yetmezliği, kalbin çeşitli patolojik ve fizyolojik sorunlar yaşaması sonucu vücuda yeterli kan pompalayamamasıdır. Bu durum çeşitli semptomları beraberinde getirmektedir.

Kalp yetmezliğinde en sık görülen, hastaların en sık dile getirdiği şikayetlerden bir tanesi vücutta ödem oluşmasıdır. Bu durum özellikle ellerde şişlik olarak görülmektedir.

Ellerde ve vücudun diğer bölgelerinde meydana gelen ödem hastalığın ilerlemesinden, ilacın yeterli gelememesinden kaynaklı olabilir. Böyle bir durumda kişi doktoru ile görüşerek şikayetlerini dile getirmeli, gerekli ise ilaç dozu arttırılmalı ya da yeni ilaca geçilmelidir. Fayda sağlanan ilaçlarda tedaviye ek ödem atıcı ilaca geçilebilir.

Yüksek Tansiyon

Yüksek tansiyon hastalarında kullanılan ilaçlara bağlı olarak ya da fazla tuzlu tüketimine bağlı olarak vücutta şişme ve ödem oluşumu meydana gelebilmektedir. Böyle bir durumda kişinin tedavisine diüretik bir ilaç eklenmesi ve düzenli diyet uygulaması gerekebilmektedir.

Gebelik

Gebeliğin son evrelerine doğru ellerde şişme ve morarma çok sık görülür. Bu durum gebeliğin olağan bir hali olarak gözlenir ve bebeğe zarar verilmemesi için ilaç kullanımından kaçınılmaktadır.

Doğumun olmasını takip eden zamanlarda kişinin hormon düzeylerinin normal seviyelere inmesi ile ellerde oluşan ödem ve morarma kendiliğinden geçmektedir.

Diyabet

Diyabetin kontrol altına alınamadığı durumlarda kan akımının yavaşlaması, dokuların ciddi hasarlar alması durumunda kişinin ellerinde ve ayaklarında şişlikler-morarmalar görülebilir. Bu durum kontrol altına alınamaz ise gangren oluşumu baş gösterebilir ve kişinin uzuvlarının alınmasına kadar ilerleyebilir.

Ellerde morarma ve şişme şikayetinin altında yatan neden, ciddi sağlık sorunları olabilir. Bu yüzden problem kesinlikle ihmal edilmemeli, muhakkak doğru tetkik ve tedavi yöntemi için uzman doktora başvurulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ