Ellerim Karıncalanıyor ve Uyuşuyor

Ellerim Karıncalanıyor ve Uyuşuyor

Ellerde karıncalanma ve uyuşma şikayeti genellikle sinir hasarı ve sinir sıkışmasından kaynaklanmaktadır. Çok fazla el bileğini kullanan kimselerde(sürekli bilgisayar kullanan kişilerde gibi) bu bölgedeki sinirlerde sıkışma meydana gelebilir. Bu bölgede oluşan sinir sıkışması karpal tünel sendromu olarak bilinir. Ancak her “ellerim karıncalanıyor ve uyuşuyor” şikayetinin altındaki neden karpal tünel sendromu değildir. Bunun dışında vitamin eksikliği, tiroid bezi rahatsızlıkları ve raynaud sendromu da ellerdeki karıncalanmanın sebepleri arasındadır.

Ellerde Karıncalanma ve Uyuşma Nedenleri Nelerdir?

1-)Karpal Tünel Sendromu

El bileği üzerinden geçen sinirlerin baskı altında kalıp sıkışması durumunda meydana gelen rahatsızlık, karpal tünel sendromudur. Bu rahatsızlığa bağlı olarak el bileğindenden kollara doğru yayılan karıncalanma ve uyuşma hissi oluşabilir. Özellikle çok fazla bilgisayar kullanan kişilerde karpal tünel sendromu sorununa sık rastlanır.

2-)Vitamin Eksikliği

Sinir hücrelerinin sağlığı açısından, vücuda yeterince vitamin girişi büyük önem taşır. Eğer yeterli oranda vitamin alınmıyorsa, vitamin eksikliği meydana gelir. Vitamin eksikliği ise ellerde uyuşmaya, iğne batma hissine ve karıncalanmaya yol açar. Özellikle B12 vitamin eksikliği olan kimselerde sık görülür.

3-)Şeker Hastalığı

Diyabet olarak da bilinen şeker hastalığının en yaygın belirtilerinden biri; el ve ayaklarda uyuşma hissidir. Diyabete bağlı karıncalanma hissi daha çok bacaklarda görülse de, kimi zaman ellerde de görülebilmektedir.

4-)Aşırı Alkol Kullanımı

Çok fazla alkol kullanımı, ellerde ve bacaklarda uyuşma sorununa neden olabilmektedir. Vücutta alkolden ötürü karıncalanmanın sürekli tekrar etmesi, alkolizmin bulguları arasındadır.

5-)Tiroid Bezi Hastalıkları

Tiroid hormonunun vücutta az seviyede salınması, ellerde uyuşma ve karıncalanmanın sebepleri arasındadır. Ancak karıncalanmalar tek başına tiroid bezi hastalığının göstergesi olamaz. Eğer karıncalanma ile birlikte halsizlik, saç dökülmesi, cilt kuruluğu gibi başka anormallikler de söz konusuysa derhal konuyla ilgili uzman hekime başvurulmalıdır.

6-)Raynaud Sendromu

Raynaud sendromu, atardamarların çeşitli sebeplerden daralması akabinde nükseden bir rahatsızlıktır. Atardamarlar daraldığı için kan akışı azalır. Azalan kan akışına bağlı olarak ellere fazla miktarda kan gidemez, ellerde uyuşma ve karıncalanma sorunu baş gösterir. Raynaud sendromunun nedeni tam olarak bilinmese de, psikolojik etkenler ve soğuk hava şartları rahatsızlığı tetikleyen faktörler arasında görülmektedir.

7-)Romatizmal Hastalıklar

Eklemlerde meydana gelebilecek sorunlar veya rahatsızlıklar yani romatizmal hastalıklar da ellerde karıncalanmaya yol açabilmektedir. Daha çok karıncalanmaya yanma ve ağrılar eşlik eder.

8-)Psikolojik Etkenler

Aşırı stres, kaygı gibi psikolojik etmenlerin yoğun şekilde hissedilmesi de vücutta fiziksel sonuçlara neden olabilmektedir. Aşırı stresli ve gergin dönemden geçen kimselerde strese bağlı olarak ellerde karıncalanma ve uyuşma görülebilmektedir.

Ellerde Karıncalanma ve Uyuşma Tedavisi

Ellerde hissedilen uyuşma ve karıncalanmalar pek çok nörolojik veya iç hastalıkla bağlantılı olabileceğinden, muhakkak sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Özellikle karıncalanma tekrarlıyorsa, kesinlikle gözardı edilmemelidir. Problemin tedavisinde ilk olarak karıncalanmanın altında yatan neden teşhis edilir, teşhisten sonra nedene yönelik tedaviye başlanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ