Emzirme Döneminde Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Emzirme Döneminde Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Emzirme döneminde bebeğin anne sütünü yeterli oranda alması, bebeğin sağlığı ve gelişimi açısından oldukça önemlidir. O yüzden annelerin bu aşamada dikkatli beslenmeleri, anne sütünün kalitesi ve değeri açısından büyük önem taşır. Anne sütünden bebeğe geçen antikor yapıları sayesinde bebek dışarıdaki hastalıklardan, enfeksiyonlardan korunmuş olur. Fakat anne sütünün çok sağlıklı olmaması halinde bebekte farklı sağlık sorunları baş gösterebilir.

Annenin kullandığı ilaçlar, beslenme düzeni gibi pek çok etken anne sütünü dolayısıyla da bebeğin sağlığını etkileyen faktörlerdir. Bu sebepten annenin hamilelikten sonraki emzirme sürecinde de beslenmesine ve yaşam alışkanlıklarına dikkat etmesinde yarar vardır.

Emzirme Döneminde Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Emzirme dönemindeki pek çok kadın; bu evrede doğum kontrol hapının kullanılıp kullanılamayacağını merak ederler. Yaygın bir doğum kontrol yöntemi olan doğum kontrol haplarının bu dönemde alınamayacağı düşünülür. Bunun nedeni; emzirme döneminde alınan ilaçların anne sütüne etki ederek bebeği dolaylı olarak etkileyebileceği ihtimalidir.

Doğum kontrol haplarının içeriğindeki hormonlar; anne sütünün azalmasına neden olarak bebeğin gelişimini ve sağlığını dolaylı olarak etkileyebilir. Özellikle östrojen ve progesteron içerikli doğum kontrol haplarının kullanılmasının bebek açısından direkt zararı görülmese de, anne sütünü azaltıcı etkisi olabilmektedir. Bu yüzden uzmanlar tarafından doğumdan sonraki ilk 6-7 haftalık süreçte kullanılmamasında yarar görülmektedir.

Emzirme Döneminde Tercih Edilebilecek Doğum Kontrol Yöntemleri

Emzirme döneminde çoğu doğum kontrol hapında ilk 6-7 hafta kuralı geçerlidir. Doğumdan 6-7 hafta sonra bu ilaçların kullanımında zarar görülmese de, yine de bu kararın kesinlikle doktor kontrolü ve tavsiyesi ile alınması gerekmektedir. Ne anne sütünün azalmasını ne de bebekte olası sağlık sorunlarının ortaya çıkmaması adına emzirme döneminde kondom/prezervatif  doğum kontrol yöntemi tercih edilebilir. Emzirme döneminin ilerleyen aşamalarındaysa uzman hekim kontrolünde tekrar doğum kontrol hapı gibi daha farklı yöntemlere başvurulabilir.

Emzirme döneminde yalnızca doğum kontrol hapında değil, kullanılacak en basit ilaç da dahi uzman hekime başvurulması tavsiye edilir. Bu evrede yanlış ve bilinçsiz şekilde alınan ilaçların etkisi, anne sütünden bebeğe geçerek çok ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkartabilir.

Hamilelikten sonraki cinsel yaşam ve doğum kontrol yöntemleriyle ilgili uzman hekimden daha kesin ve doğru bilgi alınmasında fayda vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ