Ensede Sertlik ve Baş Ağrısı

Ensede Sertlik ve Baş Ağrısı

Enseden giren ağrı ve ensede oluşan tutulmalar, birbirini seyreden baş ağrıları ile beraber görülen kol ve kas ağrılarının pek çok hastalığın belirtisi olduğu uzmanlar tarafından açıklanmıştır. Özellikle bu baş ağrıları kimi zaman önemli bir hastalık belirtisi olmazken kimi zaman da önemli bir hastalığın erken belirtisi olarak kendini gösteriyor olabilir.

Baş Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Baş ağrısı eğer ensedeki ağrının başlamasının ardından gözleniyorsa ve ensede ağrı yoğun bir şekilde bu ağrı omuzlara da inmiş, daha sonra baş ağrısı olarak kendisini göstermiş ise;

  • Enseye alınan bir darbeden kaynaklı olabileceği gibi, boyun tutulmasından da kaynaklanabilir. Özellikle son zamanlarda masa başı çalışanların ve eğilip bir noktaya bakarak çalışan kişilerin(kaynakçı, saat tamircisi) fazla boyun hareketi yapmadan sabit bir şekilde durmalarından ötürü boyun düzleşmesi meydana gelmektedir. Bunun için çok ileri safhalarda boyunluk takılması gerekirken daha başlarda iken kişinin boyun hareketleri yapması ve gün içerisinde doktorun verdiği boyun egzersizlerini yapması gerekir. Genellikle ilaç tedavisine başvurulmaz. Sadece çok ağrı var ise ve tutulma ile görülüyorsa analjezik ve kas gevşetici jel, tabletler doktor reçetesi ile alınabilir. Ayrıca tüm dünyada kullanılan boyun tutulması için vişne ve kiraz çekirdeği yastıkları da vardır.

Baş ağrısının bir nedeni de migren olabilir. Kişi dışarıya çıktığında ya da aydınlıkta, fazla ışıkta gözlerinden giren bir ağrısı hissediyor ise ;

  • Migren olma ihtimali yüksektir. Bu kişiler genelde migren krizinin tutması ile karanlıkta yatarak dinlenme gereği duyarlar ve baş ağrıları çok rahatsız edicidir. Bunun için de kişiye sinüslerini rahatlatacak buhurlar hazırlanabilir. Bir sıcak su kabının içerisine mentol ya da okaliptüs uçucu yağı bir kaç damla damlatılarak buhur yapılabilir. Kişi kafasının etrafını bir çarşafla sararak sıcak buhurun üzerine eğilip gözlerini mutlaka kapatarak nefes alıp vermelidir. Bir kaç dakika burnundan nefes alıp verir ve buhurun serinletici rahatlığını hisseder ise bu baş ağrısını azaltacak ve kişiyi rahatlatacaktır.

Baş ağrılarının enseden girip yayılması ve parmak uçlarında karıncalanmalara kadar gitmesi tansiyon hastalığının ve beyin tümörünün belirtisi bile olabilir. Bu nedenle baş ağrısında hemen ağrı kesici alarak geçmesini beklemek ve var olan hastalığın erken teşhisini önlemek yanlıştır. Sık sık baş ağrınız varsa en kısa sürede uzman hekime görünmeniz önerilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ