Ensede Şişlik ve Ameliyat

Ensede Şişlik ve Ameliyat

Vücudumuzun boyun, koltuk altı, ense ve kasık gibi bir çok bölgesinde şişliklere rastlanabilir. Ensede şişlik ise diğer bir adıyla beze denilen savunma mekanizması kaynaklı bir şeydir. Bezeler yani lenf nodülleri vücudumuzdaki zararlı bakteri ve mikroorganizmalara karşı mücadele eder. Özellikle enfeksiyon hastalıklarında beze yani şişlik ile karşılaşılır. Sağlıklı haldeyken 1 cm’den küçük olan bu bezeler bir enfeksiyon durumunda 1,5 cm’ye büyüyebilmektedir. Ama enfeksiyon dışında da ensede şişliğin önemli sebepleri olabilir.

Ensede Şişlik Nedenleri Nelerdir?

Ensede şişliğe bir çok etken yol açabilir. Bunların her birinin kendine has belirtileri de olabilir. Örneğin boyun hareketlerinde düzensizlik veya boynun yanlış bir hareketi, damarın üst üste gelmesi ve kasılma durumları, kas zedelenmesi gibi sebepler başlıcalarıdır. Bu tip durumlarda en iyi çözüm masaj ile ense bölgesinin rahatlatılmasıdır. Kıl kökü iltihabı ve tiroid de başlıca sebepler arasındadır. Fakat ense şişliğinin altında yatan çok daha ciddi sebepler olabilir. Bunlardan en ciddi ve mühim olanları ise şunlardır:

  • Kızamıkçık: Kızamıkçık bulaşıcı bir hastalıktır. Genellikle deride kırmızı ve pul pul lekeler görülür. Fakat bu kırmızılıklar ortaya çıkmadan önceki ilk belirtilerden biri ense şişliğidir. Bunun fark edilmesiyle bir doktora başvurulunca erken tanı konabilir.
  • Kabakulak: Kabakulak bir diğer bulaşıcı hastalıktır. Bu hastalıkta kulak ve çene arasında olan şişlik enseye doğru daha da ilerleyebilir. Bu yayılan şişlikten ötürü doktor muayenesi gerekli olabilir.
  • Kanser: Kanser ise ensede şişliğin en önemli sebeplerden biridir. Çünkü kanser belirtilerinde kitle halinde bir şişlik oluşabilir. Ki bu da tümör olarak karşımıza çıkar. Acilen doktor kontrolü gerekmektedir.

Ense Şişliğinin Tedavisi Nasıldır? Ameliyat Süreci Gerekli midir?

Ense şişliğinin sebepleri çok farklı olduğu için tek bir tedavi şekli yoktur. Mutlaka doktor kontrolüne gidilip doktorun koyacağı bir tanı ile gerekli tedaviye başlanır. İlk olarak eğer şişlik bir anda ve ağrılı olmuş ise büyük ihtimalle kas ağrısıdır. Ve tedavisi de doktorun vereceği kas gevşetici ilaç ile ya da fizik tedavi yöntemi ile olur.

Eğer ense şişliği damar kaynaklı ise işte burada cerrahi bir operasyona ihtiyaç duyulabilir. Ameliyatın gerekli olduğu bir diğer durum ise ense şişliğindeki durumun yağ bezesinden oluşmasıdır. Sıradan bir yağ bezesi ise şırınga yardımıyla alınırken daha ileri vakalarda cerrahi müdahale olmaktadır. Ama o müdahalenin ardından kısa süreli iyileşme görülmektedir.

Vücudun her bölgesinde rastlanan şişlik-beze ne olursa olsun önem arz etmekte ve muhakkak doktor kontrolü ile bir tanı konmalıdır. Bununla genel cerrahi bölümler ilgilenmektedir. En fazla 2-3 hafta gözlenmeli ve şişlikteki büyüme, kızarma gibi fiziki olguların görülmesi anında ise hemen doktora başvurulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ