Erkeklerde Gece Terlemesi

Erkeklerde Gece Terlemesi

Gece Terlemesi Nedir?

Geceleri uyku sırasında yastık, çarşaf ve kıyafetlerin ıslanması şeklinde kendini gösteren aşırı terleme olayıdır. Bu durum kişiyi rahatsız eder ve uykusundan uyanır. Uykuda olan kesintiler nedeniyle kaliteli uyku uyuyamaz, gün içinde yorgundur; dikkat ve odaklanma problemleri de yaşayabilir. Günlük yaşama da olan etkileri göz önüne alındığında kişinin hayat kalitesini düşüren bir sağlık problemi olduğu konusunda şüphe yoktur. Kadınlarda bu tür terlemeler menopoz döneminde artar. Fakat sadece kadınlarda görülen bir terleme türü olarak düşünülmemelidir. Erkekler de bu durumdan muzdarip olabilir.

Erkeklerde Gece Terlemesi Neden Olur?

Erkeklerde gece terlemesi andropoz döneminde artış gösterir. Peki andropoz nedir? Andropoz; erkeklerde testosteron hormonu üretiminin azalması ile oluşan durumdur. Bu hormonun azalması beyinde bulunan vücudumuzun termostatı olan hipotalamus üzerinde etki gösterir. Bu durumun sonucu olarak terleme görülmektedir. Andropozda görülen yaygın belirtiler ise aşırı terleme, vücudu ani ateş basması, uykusuzluk, konsantrasyon bozukluğu, bitkinlik, anksiyete, hafıza bozukluğu, depresyon, libido kaybı ve cinsel iktidarsızlıktır.

Gece Terlemesine Neden Olan Diğer Faktörler

  • Yatak odasının normalden fazla sıcak olması gece terlemesine neden olabilir. Bunun için kombi ve petekleri kontrol ederek sonuç alabilmeniz mümkün. Bunun yanı sıra uyurken üzerinize aldığınız örtüyü daha ince olanıyla da değiştirebilirsiniz. Üzerinizdeki pijamanız da sizi rahatsız ediyor olabilir. Eğer polar pijamalar tercih ediyorsanız uyku sırasında sizi bunaltıp aşırı terlemenize neden olabilir. Daha ince pijamalar tercih ederek terlemenizin önüne geçebilirsiniz.
  • Kullanılan antidepresan, ateş düşürücü ilaç varsa bu ilaçlar da terlemeye neden olabilirler. Terlemenin sebebi kullanılan ilaçsa vücut alışınca terleme azalabilir veya ilaç kesildiğinde terleme durabilir.
  • Gece kan şekerinde yaşanan düşüşler de terlemeye sebep olabilir. Bu nedenle kan şekerinizi takip etmek için bir cihaz edinip düzenli kan şekeri takibi yapabilirsiniz. Geceleri normal değerin altında çıkan kan şekeriniz varsa tüm gece boyunca kan şekerinizi normal düzeyde tutabilmeniz için ara öğün yapmanız gerekir. Eğer insülin kullanıyorsanız ayarlayabiliyorsanız insülin dozunuzu ayarlayın, ayarlayamıyorsanız da yeterli miktarda karbonhidrat tükettiğinizden emin olun.

Gece Terlemesi İçin Çözüm Önerileri Nelerdir?

  • Aile hekiminize bu durumu danışın. İsteyebileceği hormon testi ile soruna uygun medikal tedaviyi size sunacaktır.
  • Çok sıcak yiyecek/içecekler, vücut ısısını arttırıcı etkide bulunabilecek baharatlar, alkol ve yüksek kafein içerikli içeceklerin tüketimini azaltın.
  • Bazı durumlarda doktorun önerisiyle yapılan botoks tedavisi de gece terlemesi için bir çözüm yoludur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ