Gaitada Gizli Kan Pozitif

  • 03 Şubat 2018
  • 8.371 kez görüntülendi.
Gaitada Gizli Kan Pozitif

Gaita, dışkı anlamına gelen bir sözcüktür. Kişinin sağlıklı bir birey olmasının kanıtı gün içinde 3 kez dışkılama yapması ile belirlenebilir. Dışkının fazla yapılması halinde kişinin ishal sorunu olduğu görülebilir. Dışkının günlük miktarın çok altında olması ya da hiç olmaması durumu ise kabızlık sorununa işaret etmektedir. Bu sağlık sorunlarının tamamı kişinin beslenme düzeni ve yaşam koşulları ile doğrudan ilgilidir. Gaitada sorun yaşayan kişilerin acilen bir doktora gitmesi ve dışkı testi yaptırması gereklidir. Dışkı ile ilgili sağlık sorunlarının çok ciddi sağlık sorunlarına işaret edebileceği unutulmamalıdır.

Gaita testleri birçok hastalığın erken tanısı için önemlidir. Birçok önemli ve ölümcül hastalığın tedavisinde kullanılan gaita gizli kan testlerinin sonucuna göre hastalık tedavisi başlamaktadır. Kişinin şüphelenmesi halinde bu testleri en yakın zaman içinde yaptırması gerekmektedir.

Gaita Gizli Kan Testinin Pozitif Çıkması Ne Demek?

Gaita gizli kan testi GGK olarak adlandırılan ve hastalıkların erken teşhisi için gerekli olan bir sağlık testidir. Gaita gizli kan testinin iki farklı sonucu vardır. Buna göre gaita gizli kan testinin pozitif çıkması demek kişinin dışkısında kan görüldüğü anlamına gelmektedir. Böyle bir durum ile karşılaşılması durumunda hastadan başka testler de istenmektedir.

Kolonoskopi vb. testler ile birlikte kişinin dışkısında neden kan görüldüğü net bir biçimde ortaya çıkacaktır. Bunun içni doktorun önerdiği testlerin kesin olarak yapılması gereklidir.

Gaita gizli kan testi genellikte bağırsak kanseri vb. ciddi hastalıkların erken tanısı için kullanılan bir test olduğu için ihmalkar davranılmamalıdır.

Gaita Gizli Kan Testinin Negatif Çıkması Ne Demek?

Gaita gizli kan testlerinin pozitif ve negatif olmak üzere iki farklı değeri vardır. Yapılan test dışkıda kan olup olmadığını tespit etmek amacıyla yapılır. Gaita gizli kan test sonucunun negatif çıkması demek ise gaitada kan olmadığı ya da tespit edilemediği anlamına gelir. Böyle durumlarda kişinin başka testler yapması doktor tarafından önerilmektedir. Yapılacak olan diğer testler ile şüphe duyulan hastalık hakkında net bir bilgi ortaya çıkacak ve sonuçlara göre uygun bir tedavi yöntemi uygulanacaktır.

Gaita Kan Testi Hangi Hastalıklar İçin Yapılır?

Gaita gizli kan testi olarak anılan bu sağlık testi kişinin bağırsak kanseri, kolon kanseri gibi hastalıklara yakalanıp yakalanmadığını tespit edilmek için yapılmaktadır. Bu gibi testler genellikle net bir sonuç vermez. Bu testlerin sonucuna göre kişilerden daha farklı testler de istenmektedir. Bu gizli kan testi bir ön test olarak görülebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ