Gaz Çıkaramama

Gaz Çıkaramama

Gaz çıkaramama sorunu uzun vadede büyük sıkıntılara yol açan bir sağlık sorunudur. Gaz çıkarmak çoğu kişi tarafından kaba bir hareket olarak görülse bile kişinin belirli dönemlerde gaz çıkarması gereklidir. Gaz çıkarma sorunu flatulans olarak tıp dünyasında anılan bir sağlık sorunudur ve günümüzde çoğu kişinin böyle dertleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra bu sorun halk arasında bağırsak gazı olarak adlandırılmaktadır.

Normal yetişkin bir bireyin gün içinde en az 10 kere gaz çıkarması normal olarak kabul edilmektedir. Kişinin bu sayının çok altında gaz çıkarması büyük sorunlara neden olmaktadır. Böyle bir sorunu olan ve uzun süredir devam eden kişilerin doktora giderek tedavi olması gerekmektedir. Gaz çıkaramama sorunu kişinin günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyen bir sağlık sorunudur.

Gaz Çıkaramama Probleminin Nedenleri Nelerdir?

Gaz çıkaramama sorununun birçok farklı nedeni olduğu bilinmektedir. En sık görülen bağırsak gazı sorunları aşağıda yer almaktadır:

  • Gaz çıkaramama olarak bilinen bağırsak gazı sorununun en bilinen nedenlerinden birisi gaz oluşumunu tetikleyen besinlerin tüketilmemesidir. Gaz oluşumunu tetikleyen ürünler arasında süt ve süt ürünleri, soğan, armut, buğday, mısır, nişasta, meyve suyu, patates, fasulye ve brüksel lahanası yer almaktadır. Kişinin bu tarz ürünleri çok sık tüketmemesi sonucunda midesinde sorunlar olabilmekte ve bu sorun gaz çıkaramamaya neden olmaktadır.
  • Kişinin mide ve bağırsaklarının düzgün bir biçimde çalışmaması bağırsak gazı sorununa neden olmaktadır. Kişinin böyle bir durumda doktora gitmesi iyi bir yöntem olacaktır.

Gaz Çıkaramama Belirtileri Nelerdir?

Bağırsak gazı olan kişilerde en sık görülen belirtiler aşağıda yer almaktadır:

  • Mide bölgesinde şiddetli ağrı ve kramplar,
  • Hazımsızlık,
  • Midede şişkinlik hissi,
  • Midede hissedilen düğümlenme,
  • Mide rahatsızlıkları,
  • Yellenme.

Gaz Çıkaramama Sorunu İçin Uygulanacak Doğal Yöntemler

1-)Limon Kürü Kullanımı

Limon kürü ile gaz çıkaramama sorununu ortadan kaldırabilirsiniz. Limon kürünü hazırlamak için çok basit malzemelerin kullanımı yeterli olacaktır. Limon kürü kullanımında gerekli olan malzemeler arasında 1 tane limon ve yarım bardak su yer almaktadır. Kürü hazırlamak için suyun içine limonu yıkadıktan sonra sıkın. Bu karışımı her sabah aç karnına içmeniz gereklidir.

2-)Gaz Söktürücü Kür Tarifi

Gaz çıkaramama sorununa iyi gelen kürlerden birisi de gaz söktürücü kürüdür. Bu kürü kullanabilmek için tuzsuz leblebi, şeker, damla sakızı, rezene ve bir miktar anason gereklidir. Tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra bir kabın içinde karıştırın. Sonrasında hazırladığınız bu karışımı her gece ve her sabah bir kaşın halinde tüketin.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ