Gebelik Başlangıcında İshal

  • 25 Aralık 2017
  • 2.236 kez görüntülendi.
Gebelik Başlangıcında İshal

Gebelik başlangıcında ishal en çok görülen sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Mide bulantısı, ishal gibi sağlık sorunlarının sıklıkla yaşandığı gebelik dönemi oldukça zorlayıcı bir süreçtir. Bu dönemde yaşanan sorunlar anne adaylarını endişelendirse de bu sorunlar genellikle gelip geçicidir. Bu sorunlar karşısında endişe edilmemesi ve gebelik süresince görülebilecek normal hastalıklar olduğu unutulmamalıdır.

Gebelik Döneminde İshalin Nedenleri Nelerdir?

1-)Tüketilen Gıdalar

Gebelik döneminde ishale yol açan etkenlerden birisi tüketilen gıdalardır. Gebelik dönemi boyunca kişinin süt, kuru meyve, çikolata, şekerleme, gazlı içecekler, baharatlı et ürünleri, yağlı yiyecekler vb. gıdalardan aşırı beslenmesi ile ishal sorunu ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumda kişinin rutin muayeneler esnasında doktoruna danışması gerekmektedir. Bu tip durumlarda genellikle doktor hastaya diyet tavsiyesinde bulunur. Anne adayının ishalden korunmak için pirinç, ekmek, elma püresi gibi ürünlere yönelmesi etkili olacaktır.

2-)Aşırı Su Kullanımı

Gebelik döneminde ishale neden olan etkenlerden bir diğeri ise kişinin aşırı su tüketimi yapmasıdır. Su tüketimi yapmak vücudu birçok zararlı etkenden korur ve kabızı önler. İçilen suyun temiz olmaması ise tam tersi bir etki yaratarak virüsleri çeker ve ishale yol açar. Hamilelik döneminde tüketilen suyun sağlıklı olmasına dikkat edilmelidir.

3-)Doğum Öncesi Vitamin Kullanımı

Doğum öncesinde hamile kadınlar birçok farklı vitamin kullanır. Kullanılan bu vitaminler gebelikte ishale yol açmaktadır. Hamilelikte anne adaylarının yalnızca doktorun önerdiği vitaminleri kullanmasına dikkat etmesi gerekmektedir.

4-)Mide Hastalıkları

Gebelikte ortaya çıkan ishale çeşitli mide hastalıkları da neden olabilmektedir. Mide üşütmesi, gıda zehirlenmesi vb. hastalıklar ishale neden olacağı için kişinin soğuktan korunması önemlidir.

5-)Hipertiroidi

Halk arasında zehirli guatr olarak bilinen hipertiroidi gebelikte ishale neden olan bir sağlık sorunudur. Bu sorundan kurtulmak için kişinin gerekli olan ilaçları doktor kontrolünde alması gerekmektedir.

Gebelik Döneminde İshal Nasıl Geçer?

  • Gebelik döneminde görülen ishalde vücut su kaybedeceği için anne adaylarının kafeinsiz içecekleri, su ve et suyu gibi içecekleri sık sık tüketmesi önerilmektedir.
  • Gebelikte ishale iyi gelen yöntemlerden bir diğeri ise lif oranı düşük gıdalardır. Elma, pirinç, muz gibi yiyeceklerin tüketilmesi ishale iyi gelecektir.
  • İshale iyi gelecek diğer bir yöntem ise mısır gevreği, elma sosu gibi ürünlerle yapılacak olan diyettir. Bu diyetin doktor kontrolünde yapılmasına dikkat edilmelidir.
  • Oral rehidrasyon tedavisi ile de gebelikte ishalden korunmak mümkündür. Bu tedavi yöntemini anne adaylarının doktoruna danışmadan denemesi önerilmemektedir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ