Gebelik Öncesi Ağrı

Gebelik Öncesi Ağrı

Gebelik öncesi ağrı, gebeliğin ilk belirtilerinden bir tanesidir. Her kadın için çok özel bir süreç olan gebelik sürecinin başlangıcında yaşanan ağrı ve bunun yanında gelişen bazı sorunlar, endişeli bir sürecin de başlangıcı olarak nitelendirilebilir. Gebeliğin başlangıcından itibaren, bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini sürdürmesi büyük önem taşır. Ancak endişenin anormal derecede olması annenin stres seviyesini artıracağı için bebek açısından bir risk haline gelebilmektedir.

Gebelik Öncesi Ağrı Normal mi?

Kadınların menstrüasyon dönemleri dışında kasık ve karın bölgelerinde meydana gelen ağrı, genellikle gebelik belirtisi olarak kabul edilir. Her kadında aynı şiddette görülmeyebilir, hatta bazı kişilerde hiç ortaya çıkmayabilir de. Genel olarak bakıldığında gebelik öncesi karın bölgesinde yaşanan ağrı, eğer bir sağlık probleminden kaynaklanmıyorsa, gebelik belirtisidir ve normaldir. Çünkü bu süreçte vücut kendini rahimdeki yeni oluşuma hazırlamakta, bu da çeşitli şekillerde semptomlara yol açabilmektedir.

Hamilelik Sürecinde Ağrı

Tıpkı gebelik öncesinde olduğu gibi, gebeliğin başlangıcıyla birlikte bazı kadınlarda ağrı şiddeti de artar. Özellikle kasıklarda duyulan yoğun ağrı mevcutsa kişi mutlaka doktor gözetiminde kalmalı ve adım adım takip edilmelidir. Aksi bir durum söz konusu olduğunda erken müdahale olmadığında, bebeğin düşme olasılığı ortaya çıkabilmektedir. Gebelik haricinde de kadınlarda genellikle bel, sırt, kasık bölgelerinde ağrılar görülebilmektedir. Bu nedenle hemen ağrıyı gebeliğe yormamak, vücudu dinlemek ve muayene olmak gerekmektedir. Ağrıya neden olan diğer etmenler şöyle sıralanabilir:

  • Yumurtalık Kisti: Genellikle iyi huylu olsa da günümüzde pek çok kadının problemi haline gelmiş olan yumurtalık kisti, özellikle regl dönemi öncesinde ve reglin ilk günlerinde aşırı derecede ağrı yapabilmektedir. Bu durum aynı zamanda kanamanın fazla olmasına ya da çok düzensiz bir regl dönemi yaşanmasına da sebebiyet verebilmektedir.
  • Regl Sancısı: Özellikle bel ve kasık bölgesinde görülen bu ağrı hissi, ilk iki gün yoğun olup gün geçtikçe azalır ve reglin bitişiyle birlikte sona erer. Genellikle kanamayı bir anda kesmeyecek ağrı kesiciler bu duruma çözüm olmaktadır fakat yine de her ağrı için ağrı kesici alınması önerilmemektedir.
  • Yumurtlama Döneminde Ağrı: Tıpkı gebelik öncesinde görülen ağrı gibi, iki regl döneminin hemen ortasında başlar ve gebelik öncesi ağrı ile aynı bölgelerde meydana gelir. Yumurtlama dönemleri önceden çoğu zaman kestirilebildiği için önlem alınması da nispeten kolaydır.

Gebelik öncesinde ağrı yaşanması halinde, durum ciddiye alınmalı ve muhakkak doktor gözetiminde kalınmalıdır. Doktorun yönlendirmesi ile hareket edilmeli ve küçük egzersizlerle bu dönemin rahat atlatılması sağlanmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ