Gebelik Öncesi Erkeğin İlaç Kullanması

Gebelik Öncesi Erkeğin İlaç Kullanması

Gebelik döneminde ve gebelik dönemi öncesinde anne adaylarının dikkat etmesi gereken pek çok konu vardır. Bunların başında da ilaç kullanımına dikkat etmesi gelir. Öncelikle anne olmak isteyen ve baba olmak isteyen adayların en sağlıklı üreme dönemi, özellikle kadınların adet dönemlerinden ilk 2-3 gün önceki zamandır. Erkeklerde spermlerin üretimi ve hareketi ile ilgili bir problem yok ise ve kadında da yumurtlama, yumurtalıkta bir problem yok, gayet sağlıklı ise yumurtlamanın en fazla olduğu bu adet öncesi 3 günde gebe kalma olasılığı daha fazladır. Doktor tavsiyesi ile anne ve baba olmayı hedefleyen aile için en uygun zaman aralığı bu dönemlerde korunmasız olarak ilişkiye girmekle gerçekleşecektir.

Kadınların ilaç kullanması gebeliği farklı yönde etkileyebilir. Örneğin; kasıtlı olarak ilişki sonrasında alınan ertesi gün hapı ile gebelik önlenebilir. Ya da doğum kontrol ilaçlarının kullanımı gebeliği önleyebilir. Anne olmayı isteyen bir kadının bunları kullanmadan ve gebelik test edilip olumlu sonuç alındıktan sonra da doktor önermeden hiç bir ilaç kullanmaması gerekir. Bu durum erkeklerde ise farklıdır ve erkeklerin kadın gebe kalmadan önce aldıkları ilaçlar önemli değildir. Erkeklerin hasta olduklarında kullanıyor olduğu antibiyotik ilaçlar ya da diğer ilaçlar olumsuz bir sonuç yaratmayacaktır. Özel bir durum olmadığı sürece baba adayının kullandığı ilaçlar gebeliğin istendiği dönemde önem arz etmez. Fakat yine de kişinin doktoruna danışması özel durumlarda oluşabilecek farklı sonuçların önüne geçer.

Baba Adayının Kullandığı İlaçlar

Erkeklerde baba olmayı arzulayanlarda özellikle bu dönemde kullandıkları ilaçlar önemli değildir ve gebeliği önleyici etki göstermezler. Fakat üreme ile ilgili olan ilaçlarda ve sperm üretimini azaltan ilaçları kullananların mutlaka uzman doktoruna danışması önerilir. Bunun dışında baba olmayı arzulayan fakat bunun gerçekleşebilmesi için uzman hekimin ilaç kulanımını önerdiği durumlar da mevcut olabilir. Bu durumlarda erkeğin verilen ilaçları kullanması gerekir. Bu ilaçlar sperm üretimini arttıran ilaçlar, ejakülasyon(erken boşalma) sorununu çözmeye yardımcı ilaçlar olabilir. Eğer hekim önerdi ise bu ilaçların kullanımı ile beraber anne adayının da adet döneminden 3 gün önceki zamanında gebelik denenebilir.

Babada var olan sperm hareketsizliği ya da yetersizliği durumuna karşı uzman hekimin de önerebileceği gibi tüp bebek çalışmaları, çip bebek çalışmaları ile çözüm üretmeye çalışılabilir. Bu çalışmalarda da ülkemizde oldukça başarı elde edilmiştir. Anne ve baba adaylarının umutsuzluğa kapılmaması ve sonuna kadar denemesi uzman hekimleri tarafından da tavsiye edilcektir. Bu gibi bir durumda kendi doktorunuzla devamlı iletişim halinde olmanızı öneririz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ