Gebelikte Boğaz Ağrısı ve İlaç Kullanımı

Gebelikte Boğaz Ağrısı ve İlaç Kullanımı

Hamilelik döneminde bağışıklık sistemi eskiye oranla daha zayıf bir hal alır. Buna bağlı olarak bu dönemdeki kadınlarda daha sık hastalanma, daha kolay hastalığa yakalanma gibi durumlar fazla görülür. Özellikle kış günlerinde fazlaca görülen soğuk algınlığı, grip ve nezle rahatsızlıklarından şikayetler bu evrede artış göstermektedir.

Üst solunum yolu rahatsızlıklarının bulgusu olarak boğaz ağrısı sorunu baş gösterebilir. Gebelik döneminde kadınlar, kullanılacak ilaç veya uygulanacak yöntemlerin bebeğe zarar verip vermeyeceğini merak ederler. Hamilelik süreci boyunca hiç bir şekilde bilinçsizce ilaç alınmaması ve muhakkak doktor tavsiyesi altında ilaç kullanılması gerekmektedir. Bilinçsizce alınan ilaçlar, hem anne adayının hem de bebeğin sağlığını tehlikeye sokabilir.

Bu sebeplerden gebelikte hafif boğaz ağrısı şikayetini gidermek için doğal yöntemlerin arayışına girilir. Ancak doğru tedavi için boğaz ağrısı çok şiddetli seyrediyorsa, kesinlikle uzman doktora gidilmesi tavsiye edilir.

Hamilelikte Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Evde kolaylıkla uygulanabilecek bir takım yöntemler, boğaz ağrısının giderilmesinde etkilidir.

Zencefil

zencefil

Zencefil, içerdiği vitaminlerden ötürü bir çok sağlık sorununa faydalı geldiği gibi boğaz ağrısına da iyi gelir. Aktarlardan rahatlıkla bulunabilen zencefili rendeleyin ve sıcak su içerisinde iyice kaynatın, rahatlıkla için. Tercihe bağlı olarak içerisinde bal ve limon ilave edilerek, daha etkili hale getirilebilir.

Sarımsak

sarimsak

Başta kalp-damar hastalıkları olmak üzere bir çok rahatsızlığa iyi gelen sarımsak, boğaz ağrısı için de etkili çözümlerden biridir. Birkaç diş sarımsağı çiğneyin ve yutun. Bu yöntem boğaz ağrısına iyi gelecektir.

Bal ve Limon Karışımı

bal-ve-limon

1 su bardağı sıcak suyun içerisine bal ve limon ekleyin. Bal, limon ve sıcak suyu iyice karıştırdıktan sonra için. Günde 1-2 kez bu karışımı içerek, boğaz ağrısını büyük ölçüde gidermek mümkündür.

Ihlamur veya Adaçayı

adaçayı

Boğazı yumuşatmak ve ağrıyı azalmak için bitkisel çaylar tercih edilebilir. Ihlamur veya adaçayının içerisine bal ve limon ilave edin. İyice karıştırdıktan sonra için.

Şayet boğaz ağrısı ile birlikte yüksek ateş gibi başka bulgular söz konusuysa, hiç vakit kaybetmeden bir an evvel doktora başvurulması önerilir.

UYARI: Uygulanacak yöntemin içeriğindeki maddelere karşı alerjinizin olmadığından emin olunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ