Gebelikte Damar Daralması

Gebelikte Damar Daralması

Gebelikte damar daralması ya da damar tıkanması çeşitli sebeplerden kaynaklı meydana gelebilmektedir. Bu nedenlerin bir kısmı hamilelik öncesi hastalıklardan kaynaklı olsa da bir kısmı da hamilelik esnasında gelişen rahatsızlıklardan kaynaklanmaktadır. Özellikle agresif seyreden damar ve kan hastalıklarında damar daralması ya da damar tıkanıklığı sık sık gözlenmektedir.

Gebelikte damar tıkanıklığı annede ciddi sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Bu durum gebeliğin ilk evrelerinde yoktur ya da çok hafif seyretmektedir. Gebeliğin ilerleyen evrelerinde ise şiddetli bir şekilde seyredebilmektedir.

Gebelikte gözlenen damar tıkanıklığı;

  • Anne adayının gebelik boyunca dayanılmaz ağrılar çekmesine neden olabilir. Böyle durumlarda annenin ağrı kesici kullanmasından olabildiğince kaçınması gerekmektedir. Ağrı kesici kullanımında mutlaka doktora ya da eczacıya danışılmalıdır.
  • Periferde olan damar tıkanıklarında anne adayı hamileliğin ilerleyen evrelerinde yürümede güçlük yaşamaktadır. Bu durum kişiden kişiye değişen şiddetlerde olabilmektedir.
  • Damar daralmaları bebeğin erken doğumuna sebep olabilmektedir. Hamileliğin ilk evrelerinde şiddetli bir şekilde gerçekleşen damar daralmaları gebeliğin sonlanmasına, düşüklere sebep olabilmektedir.
  • Damar tıkanıklıkları ve damar daralmaları pıhtı oluşumuna sebep olabilir. Bu durum anne ve bebeğin hayatını tehlikeye atacak ciddi sorunların oluşmasına sebep olabilmektedir.
  • Damar tıkanıkları sonucunda cilt yüzeyince çeşitli boyutlarda morluklar oluşabilir. Cilt üzerinde kızarıklıklar meydana gelebilir. Cilt yüzeyi normalden daha hassas bir hal alabilir.

Gebelikte damar daralmasının meydana gelmesi doğumun son zamanlarına doğru normal bir durumdur. Genellikle yükselen oksitosin hormonu ile birlikte rahim kasındaki damarlar daralır ve bu durum doğum habercisidir. Doğum öncesi bu bölgedeki damarlar daralarak kasılmalar meydana gelir, kasılmalar şiddetlenirse doğum başlamış demektir.

Gebelikte Aspirin Kullanımı

Gebelikte aspirin kesinlikle kullanılmamalıdır. NSAİİ grubu olan aspirin anne adayında ciddi kotrendikasyonlara sebep olmaktadır. Bebekte kalıtsal bozukluklara yol açabilir, hatta bebeğin hayatını kaybetmesine sebep olabilir.

Aspirin gebede kullanılır ise damarların kasılımı meydana gelebilir. Bu durum düşük oluşmasına, doğumun erken başlamasına hatta bazı olgularda şiddetli kanamalara sebep olmaktadır. Ayrıca aspirin kullanımı damarlarda oluşan pıhtıların kopmasına yol açar. Bu durumda pıhtı atmasından dolayı bebeğin ya da annenin hayatı sonlanabilir.

Tüm bu tehlikeli durumlardan dolayı gebe kadınlar kesinlikle hamilelik süresince aspirin kullanmamalıdır. Aspirin kullanımı durumunda muhakkak uzman hekiminize giderek durumu anlatınız ve gerekli muayeneleri olunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ