Gebelikte Hematom

Gebelikte Hematom

Hematom kısaca kan damarlarının yırtılması sonucunda kanamanın doku içlerinde birikmesi durumuna denmektedir. Hematom ile birlikte damar bölgesinden dışarı çıkan kan doku içlerine gider ve orada birikir. Bu durum birçok farklı nedene bağlı bir biçimde ortaya çıkmış olan bir sağlık sorunudur. Hematom hamilelik döneminde de sık sık karşımıza çıkan bir sağlık sorunudur.

Hematomda kanamaların da belirli bir ismi vardır. 1 ile 2 mm arası kanamalar peteşi, 3 ile 5 mm arası kanamalar purpura, daha büyük çaplı kanamalar ise ekimoz olarak adlandırılmaktadır. Hematom oluşmasının birçok nedeni olsa da en büyük neden kişinin aldığı bir darbe ya da geçirmiş olduğu travmalardır.

Gebelikte Hematom Neden Görülür?

Hematom özellikle hamilelik döneminde daha çok karşımıza çıkan bir sağlık sorunudur. Bu dönemde kanama görülmesi birçok anne adayını endişeye düşürür. Hamilelikte kanama görülmesi kişinin düşük yapma tehlikesini akla getirdiği için endişe duyulması çok normal bir durumdur. Kişinin böyle kanama olması durumunda hemen doktora gitmesi ve gerekli olan testleri yaptırması gereklidir. Test yapılması sonucunda gebelik kesesinin yanında hematom olduğu ve kanamanın bu nedenle ortaya çıktığı görülebilir. Gebelikte görülen her kanama düşük belirtisi olmayabilir.

Kanamanın sebepleri arasında hematom sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Hemtatom damarların yırtılması ya da çatlaması ile birlikte ortaya çıkan bir sağlık sorunudur.

Gebelikte Hematom Nasıl Tedavi Edilir?

Gebelik döneminde görülen hematom için tedavisi için tıbbi yardım gereklidir. Hamilelik döneminde hematom görülmesi ve ilerlemesi durumunda kişinin düşük riski artacaktır. Bu nedenle kişinin bir an önce doktor kontrolünde tedaviye başlaması gerekmektedir. Bu dönemde anne adayının sürekli olarak dinlenmesi ve ani hareketlerden kaçınması gerekmektedir. Gebelik döneminde hematom tedavisinde öncelikli olarak kanın pıhtılaşması için tedavi yapılmakta sonrasında ise kanın tamamen durdurulmaya çalışması gereklidir.

Gebelik döneminde görülebilecek herhangi bir kanama ciddi bir sağlık sorununa işaret edebileceği için kişinin tedavisini aksatmaması önemli bir konudur.

Hematom İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

1-)Elma Sirkesi Kullanımı

Elma sirkesi kullanımı ile hematom tedavisine destek olabilirsiniz. Uygulama için gazlı bir beze bir miktar elma sirkesi dökün ve sonrasında bu bez ile hematomun olduğu bölgeye yavaş bir biçimde masaj yapın. Bu şekilde birikmiş olan kan üzerinde önemli bir etki yapacaktır.

2-)Maydanoz Kullanımı

Maydanoz kullanımı yaparak hematom tedavisi yapabilirsiniz. Uygulama için bir miktar maydanozu sorunlu olan bölge üzerinde kullanmanız yeterli olacaktır. Bu kullanım ile hematomların azalmasını sağlayabilirsiniz. Maydanozun sahip olduğu özellikler ağrıyı azaltacaktır.

Eğer doğru ve daha detaylı muayene, bilgi almak istiyorsanız mutlaka uzman hekime danışınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ