Gebelikte Kalça Ağrısı

Gebelikte Kalça Ağrısı

Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde artan kilo ve ağırlığa bağlı olarak hamile kişilerde kalça ağrısı hissedilebilmektedir. Oluşan bu ağrı gebeliğin son aylarında kilo alımının hızlanması ile giderek artmakta, meydana gelmeyen kişilerde de hızlı kilo alımına bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Gebelikte kalça ağrısı, kilo alımının dışında birçok komplike sebepten dolayı meydana gelebilmektedir. Gebeliğin ilk evrelerinde meydana gelmesi de gözlenen bir durumdur. Anne adayının ve bebeğin sağlığı açısından bu durum ciddi bir şekilde incelenmeli, gerekli tüm tetkikler yapılmalı ve hastalığın kaynağı bulunmalıdır.

Gebelikte Kalça Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

1-)Hormon Kaynaklı

Hamilelik esnasında kişinin hormon dengesi tamamen değişir. Hamileliğin son aylarına doğru artan hormon seviyeleri kalça ve bel ağrılarının şiddetlenmesine, daha sık meydana gelmesine sebep olabilmektedir.

Relaksin hormonunun salınımın artması ile kıkırdak yapıda ve kemikte genişleme, kaslarda ise gevşeme söz konusu olur. Bu duruma bağlı olarak kişide kalça ağrısı gözlenebilmektedir. Hamilelik boyunca düzeni sporun yapılması, düzenli egzersiz ve dinlenim kişinin bu şikayetlerden kurtulmasını sağlayabilmektedir.

2-)Hızlı Kilo Alımı

Gebelikte kontrollü alınmayan ani şekilde alınan kilolarda vücutta ani genişlemeler meydana gelir. Ani genişlemeler sonucunda vücudun çeşitli bölümlerinde ağrı gözlenebilir. Bu duruma en güzel örnek kalçalarda gözlenen ağrıdır. Kalçaların kiloya bağlı genişlemesi, alınan kiloların taşınmakta zorluk yaşanması sonucunda kalça ağrısı gözlenebilir.

Böyle durumlarda hamile kişilerin kilo alımı kontrol altına alınmalıdır. Gebelik boyunca anne adayının şikayetlerini azaltmak için gerekli olan tüm egzersiz hareketlerinden yararlanılmalıdır.

Gebelikte Oluşan Kalça Ağrısının Tedavisi Nedir?

1-)Yaşam Standartlarının Düzenlenmesi

Öncelikli olarak anne adayı beslenmesine dikkat etmeli, ani kilo alımından uzak durmalıdır. Gün içerisinde kendisini yoracak, kalçasına zarar verecek, tüm yükün kalçasına binmesine neden olacak hareketlerden ve işlerden uzak durmalıdır.

Gebelik boyunca düzenli egzersiz yapılması, pilatesten yararlanılması ağrıların azaltılmasını sağlamaktadır. Ayrıca uzman bir hekim eşliğinde fizik tedavi uygulanması da önerilebilmektedir.

2-)Bazı Hareketlerden Uzak Durunuz

Gün içerisinde yapacağınız bazı hareketler yükün kalçaya binerek kalçada ağrı oluşumuna neden olabilmektedir. Bu duruma örnek olarak;

  • Bacak bacak üzerine atarak oturmaktan kaçınınız. Bu durum kalça ağrınızın daha da artmasına neden olabilir.
  • Gebeliğin ilerleyen evrelerinde topuklu ayakkabı giymekten kaçınınız.
  • Yatarken sürekli sırt üstü yatmak yerine belirli aralıklar ile sağ ve sola dönerek uyumaya çalışınız.
  • Kalça ağrısı için ağrı kesici kullanımı öncesinde muhakkak uzman hekiminize danışınız. Bu durum bebeğinizin ve sizin sağlığınız için büyük önem taşımaktadır.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ