Gebelikte Kan Gelmesi

Gebelikte Kan Gelmesi

Gebelikte ortaya çıkan kanama durumu, vajina ile ilgilidir. Tam olarak regl kanı gibi kırmızı ya da kahverengimsi bir tonda görülebilen bu kanama, gebelikte genel olarak ilk birkaç haftada görülebilir. Bu durum normaldir.

Kanama, bir – iki gün boyunca devam edebilir ve gebeliğin evreleri ile ilişkilendirilebilir. Gebe kadınların her 5 tanesinden biri bu durumu yaşamaktadır. Ancak yine de bu konunun netleşmesi ya da nedeninin bulunması için doktora muayene olunması önerilir. Çünkü bu akıntı, her ne kadar zararsız kabul edilse de ciddi anlamda riskli durumların da habercisi olabilmektedir.

İlk ve Son Aylarda Kanama

  • Gebeliğin ilk aylarında meydana gelen kanama, yoğun olmaz ancak yine de anne adayında bir paniğe neden olur. Çünkü gebelikte kanama, akla ilk olarak düşük olasılığını getirmektedir.
  • Gebeliğin en önemli dönemi ilk üç aylık süreçtir. Gebeliğin üçüncü ayından sonra, kanamalar normal şartlarda kesilecektir.
  • Gebeliğin son bir iki ayında da kanama görülmesi olasılık dahilindedir. Bunun temel nedeni ise rahim ağzında bulunan ve “tıkaç” olarak isimlendirilen yapının atılmasıdır.
  • Anne adayının gebeliğin hiç bir döneminde bedensel zorlayıcı aktivitelerde bulunmaması, bebeğin sağlığı ve gelişimi açısından çok önemlidir. Zorlayıcı eylemlere bulunan gebe kadının rahminde kasılmalar meydana gelebilir ve bu da kanamaya yol açabilir.
  • Embriyo gelişimi, gebeliğin üçüncü ayında meydana gelir. Bu nedenle üçüncü aydan sonra ortaya çıkan kanama durumu düşük olasılığı anlamına gelir.
  • Gebelikte, rahmin bir sebeple enfeksiyon kapması ya da rahimde mevcut olan bir bozukluk neticesinde de kanama meydana gelebilmektedir.
  • Kanamaların çok yoğun olarak meydana gelmesi ya da sık aralıklarla tekrarlanması, gebelikte yolunda gitmeyen bir durumun göstergesidir. Bu durumda anne adayının vakit kaybetmeden doktora görünmesi gerekmektedir.

Gebelikte Kan Gelmesi Tedavisi

İlk aylarda ortaya çıkan kanama durumunda, anne adayına tedavi için progesteron ilaçları verilmektedir. Bu ilaçlar rahmin gevşemesini sağlar ve bu sayede rahimdeki kasılmalar azalır. Anne adayı da bu sayede rahatlar. Bu ilaçlar, özellikle ilk gebeliğinde düşük yapmış gebe kadınlara verilmektedir. Çünkü daha önce düşük yapmış kadınlarda yeniden düşük olma olasılığı oldukça yüksektir.

Kanama ve Düşük

Gebeliğin 20. Haftasında, gebeliğin sonlanması düşük olarak isimlendirilir. Genel olarak gebelikte düşük görülme olasılığı % 20 civarındadır. Genellikle ise ilk 12 hafta içinde düşüklerin % 80’i gerçekleşmektedir. Düşüğün oluşum sebepleri farklılık gösterebilir. Özellikle en sık rastlanan nedenlerden bir tanesi kromozomlardan kaynaklanan bozukluklardır. Ayrıca rahimdeki anormallikler; rahmin dar olması, düşüklük, duvar kalınlaşması vs. sebeplerle de gebelikte düşük oluşabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ