Gebelikte Meyveli Soda Zararlı mı?

Gebelikte Meyveli Soda Zararlı mı?

Gebelikte pek çok cevaplanması gereken soru vardır. Anne adayları için doğru beslenmek ve sağlıklı bir şekilde yaşanan hamilelikler oldukça önemlidir. Tüm bunlarla annenin bebeği birçok hastalıktan koruması sağlanır. Bu nedenle anne adaylarının nasıl beslenecekleri konusu daima güncelliğini korumaktadır. Bu konuda doğal maden suyu ile soda konusunda bir kafa karışıklığı söz konusudur. Bu ayrımın yapılması gerekmektedir.

Doğal maden suyu tamamen doğal ve katkı maddesi içermeyen ve içerisinde mineraller bulunan doğal içerikli bir üründür. Ancak soda içerisinde kimyasal mineraller, karbondioksit ve vücuttan atılamayan koruyucu maddeler bulunan bir içecektir. Bu nedenle uzmanlar maden suyunun olumlu ve olumsuz durumlarının anne adayı tarafından bilinerek duruma göre karar vermesi gerektiğini ifade eder. Eğer anne adayı doğal maden suyundan rahatsız olmayacaksa içmesi önerilirken, soda tüketilmesinin ise çok sağlıklı olmadığını ifade etmektedirler. Her ne kadar bu konuda bilimsel bir araştırma yapılmamış olsa da, riskli bir içecek olan meyveli soda yerine çok gerekli olursa katkısız maden suyu içilmesi tavsiye edilmektedir.

Özellikle gebelik sürecinde sıklıkla ortaya çıkan hazımsızlığa karşı anne adayları tarafından tüketilen maden suyu, önemli yararları bulunan bir içecek olarak dikkat çekmektedir. Ancak yine de maden suyu yerine sadece su tüketilmesi özellikle besinlerin, meyve ve sebzelerin sade olarak tüketilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu gibi ayrıntılar, hem annenin hem de bebeğin sağlığı açısından son derece önemlidir.

Hamilelikte Doğal Maden Sularının Yararları Nelerdir?

  • Hamilelikte maden suyu tüketimi kemik erimesine karşı etkilidir.
  • İçerdiğinden bulunan sülfat minerali hazmı kolaylaştırmakta etkilidir.
  • Yine içeriğinde bulunan magnezyum, kramplara ve kabızlığın önlenmesi konusunda etkilidir.
  • Hamilelere günde 10-13 bardak su içmesi tavsiye edilir. Maden suyu günlük sıvı tüketiminde temiz içeriği nedeniyle önerilmektedir.
  • Yine hamilelikte maden suyu tüketiminin gebelikte anneyi demir eksikliğine karşı koruduğu bilinmektedir.
  • Maden suyu aynı zamanda hamilelikte süt tüketemeyen anne adayları içindeki kalsiyum nedeniyle tavsiye edilebilmektedir.

Hamilelik Döneminde Maden Suyu İçmenin Zararları Var mı?

Uzmanların ifadelerinde doğal maden suları kesin içilmelidir şeklinde bir şey yoktur. Bundan dolayı konunun yine bir doktora danışılması tavsiye edilmektedir. Maden suyu içmek şart değildir yine de isteyen kadınların günde mümkünse bir adeti geçmeyecek şekilde maden suyu içebileceği belirtilmektedir.

  • Ancak sodyum oranı yüksek olduğundan hamilelikte tansiyonu yükseltebilir.
  • İçinde bulunan florür konusunun yarar ve zararları tartışmalı olduğundan anne adayları tarafından bir kanıya varılmalıdır.
  • Özellikle hamilelikte maruz kalınan reflü hastalarının maden suyu içeriğinden rahatsız olup olmadıklarını dikkate almalıdır. Eğer bir rahatsızlık söz konusu ise gazı kaçtıktan sonra da tüketilebilir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ