Gebelikte Soğuk Su ve Dondurma

Gebelikte Soğuk Su ve Dondurma

Gebelikte soğuk su ve dondurma tüketimi anne adaylarının kafasını kurcalayan bir sorudur. Bu sorunun yanıtının mantığını kavramak adına, gebelikte beslenme konusuna genel hatlarıyla değinmek faydalı olacaktır.

Gebelikte Beslenme

Gebelikte tüketilen gıdalar konusunda dikkatli olunmalıdır. Tüketilmesi veya tüketilmemesi gereken gıdalar konusunda özen göstermek anne ve bebeğin sağlığı açısından mühim bir meseledir.
Sağlıklı ve dengeli beslenme, her zaman ve herkes için önemli bir konudur ve bu önem hamilelik döneminde iki katına çıkmaktadır. Anne ve bebeğin sağlık durumu, annenin değişen beslenme alışkanlıkları ve aldığı kilolar beslenme konusunda endişe yaratır. Beslenme uzmanları tarafından gebelik durumu için kişiye özel beslenme programları oluşturulmaktadır (beslenme programı ve diyet aynı şey değildir). Kişiye özel programlar bir yana, hamileler için doktorların genel geçer tavsiyeleri bulunmaktadır. Genel geçer tavsiyeler haricindeki özel durumlar doktorlara danışılmalıdır.

Özel sağlık durumları dışında normal seyirde ilerleyen gebelikler için doktorlar şu tavsiyelerde bulunmaktadır;

 • Sağlıklı ve dengeli beslenmek: Sağlıklı ve dengeli beslenmek diğer insanlar için olduğu gibi gebeler için de oldukça önemlidir. Tek taraflı beslenmekten kaçınmak gerekir. Yağ, karbonhidrat, protein, vitamin ve mineraller gereken sıklık ve oranda tüketilmelidir. Burada dikkat edilmesi gereken husus yağ ve karbonhidratların çeşitidir. Bu besin gruplarının yararları ve zararları bulunmaktadır. Örneğin zeytinyağı faydalı bir yağ çeşiti iken margarin son derece zararlı bir yağdır. Fazla tüketilmesi kalp ve damar hastalıkları, tansiyon ve şeker gibi hastalıkları tetiklemesi bakımından sakıncalıdır. Zararlı karbonhidratlara örnek olarak da beyaz un gösterilebilir. Beyaz un; vücudunuza herhangi bir fayda sağlamadığı gibi birçok hastalığın tetikleyicisi olabilir. Alternatif olarak tam buğday unu, çavdar unu gibi unlar tavsiye edilmektedir.
 • Kalori miktarı: Gebeler, diğer insanlardan (günlük) 300 kilokalori daha fazla tüketmelidir. Bu da günlük 2300 kilokalori gibi bir rakama tekabül eder.
 • Vitamin ve mineral takviyesi: Gebelerde vitamin ve mineral eksikliği çok karşılaşılan bir durumdur. Bu sebeple doktorlar bazı takviye ilaçlar verebilir. Folik asit vitamini ve demir takviyesi sık sık önerilmektedir. Fakat doktora danışmadan kesinlikle kullanmamak gerekir. Beslenmesi yetersiz olan gebeler, yine doktor kontrolünde multivitamin prepatları da kullanırlar.

Gebelikte Tavsiye Edilen Gıdalar

 • Protein bakımından zengin gıdalar; pastörize süt, yoğurt ve peynir, iyi pişmiş et ve yumurta gibi.
 • Kalsiyum bakımından zengin gıdalar; badem, lahana, pastörize süt, yoğurt ve peynir, yeşil yapraklı sebzeler gibi.
 • Demir içeren gıdalar; yeşil yapraklı sebzeler, iyi pişmiş beyaz ve kırmızı et, iyi pişmiş sakatatlar ve üzüm pekmezi gibi.
 • Folik asit içeren gıdalar; lahana, marul, ıspanak, kepekli ve tam tahıllı ekmekler, baklagiller ve yulaf gibi.
 • C vitamini içeren gıdalar; turunçgiller, biber, kavun, kivi, limon, çilek, domates ve mango gibi.
 • Bunların dışında; su, ceviz ve balık gebelik döneminde bol bol tüketilmelidir.

Uzak Durulması Gereken Gıdalar

 • Çay, kahve, kola gibi kafein içeren içeceklerden uzak durulmalıdır. Hatta kola tüketilmemelidir. Bunların yerine bitki çayları tercih edilebilir.
 • Alkol ve sigaradan kesinlikle uzak durulmalıdır.
 • Çiğ köfte, pişmemiş yumurta, pişmemiş veya az pişmiş et, pastörize olmayan süt ve süt ürünlerinden uzak durulmalıdır. Bu tarz gıdalar bakteri ürettikleri için zararlıdır.
 • Çok sıcak ve çok soğuk yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Bu tarz gıdalar doğrudan bebeği etkilemese de annenin hastalanmasına neden olup hamilelik sürecini olumsuz etkileyebilir.

Gebelikte soğuk su ve dondurma tüketimini son madde ile açıklamış olduk. Anne sağlığını etkilememesi bakımından bu gıdalara tedbirli yaklaşmak gereklidir. Doktorlar bu gıdaların az miktarlarda tüketilebileceğini söylese de suyun ılımasını, dondurmanın hafif erimeye başlamasını beklemek gibi küçük tedbirler alınabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ