Gebelikte Vajinada Ağrı

Gebelikte Vajinada Ağrı

Gebelikte vajinada ağrı gerçekleşmesi neredeyse tüm annelerde görülebilen bir durumdur. Bu yüzden korkulası bir durum değildir. Özellikle ilk hamileliğini yaşayan annelerde daha şiddetli ağrılara sebep olan bu durum anne adaylarında korkuya sebep oluyor. Bu durum korkulacak bir durum olmamakla birlikte görülmesi gayet normaldir.

Gebelikte Vajinada Oluşan Ağrının Nedenleri Nelerdir?

Gebelikte vajinada ağrı çok sık görülür. Özellikle ilk 3-4. haftalarda ortaya çıkan ve gebeliğin ortalarına doğru daha da şiddetlenen ağrılardır. Anne vücudunun büyüyen bebeğe uyum sağlamaya çalışmasıyla ağrılar oluşabilir. Rahim genişlemeleri ve gerçekleşen diğer değişiklikler ağrıya sebep olabilir.

Anne karnında gelişen bebek ağırlaştıkça anne üzerine daha fazla yük biner. Buna bağlı olarak bel ağrıları hamilelikle birlikte hep görülür. Aynı şekilde rahim içerisindeki bebeğin ağırlığı tam vajina arkasında bulunan pelvik eklem denilen eklemde esnemelere sebep olur. Normalde hareket etmeyen bu eklemin esnemesi sonucu ağrılar oluşur. Bu ağrılar vajinada hissedilebilir.

Bazı durumlarda ağrı şiddetli olabilir. Pelvik eklemin durumu hamilelik için çok önemlidir. Bilim sayesinde hamilelikte kontrollerde doktorlar anne adaylarını bu konuda da muayene eder. Pelvik aralığın dar olması ve bebeğin fazla büyük olması normal doğuma engel olabilir. Bu durumda sezeryanla doğum seçeneği düşünülür. Bu durumun erkenden tespit edilmesi bu yüzden önemlidir.

Evde Vajina Ağrıları İçin Neler Yapılabilir?

Sadece vajina ağrısı değil bel, sırt ve diz ağrıları gebelikte sık görülen şikayetlerdir. Günlük hayatınızda yapacağınız ufak değişiklikler ile bu ağrıları azaltabilirsiniz. Öncelikle bol bol istirahat edilmeli fazla yorucak aktivitelerden kaçınılmalıdır. Duruş ve yatış pozisyonlarına dikkat edilmelidir. Uyurken bacakların arasına yastık konabilir ve hamileler için tasarlanmış yastıklar kullanılabilir. Eğer bel ağrılarınız şiddetli ise bel kemerleri kullanarak belinize destek sağlayabilirsiniz. Ağrı yapan bölgelere ılık baskı yaparak ağrıyı hafifletebilirsiniz. Ağrıların çok arttığı anlarda ılık bir duş almak hem ağrılarınızı azaltacak hem de rahatlatacaktır.

Gece yatarken sırt üstü değil de yan yatmak oluşan sırt ağrılarını azaltacaktır. Seçilen ayakkabılar da önemlidir. Rahat ve destekli olmalı topukları fazla yüksek olmamalıdır. Eğer ağrılarınız uzun süre geçmiyorsa, bir doktora başvurmanız gerekmektedir. 2 haftadan fazla süren bel ağrıları erken doğumun habercisi olduğundan dikkatli olunmalıdır. Sırt ve bel ağrılarıyla başa çıkmak için egzersiz yaparak sırtınızı ve belinizi güçlendirebilirsiniz. Bu egzersiz konusunda son derece dikkatli olmalısınız.

İstemeden yapılan yanlışlar size ve bebeğinize zarar verebilir. Bu yüzden egzersiz ve spor yapmak için destek almanız gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ