Gebelikte Yirmilik Diş

Gebelikte Yirmilik Diş

Yirmilik diş halk arasında akıl dişi olarak da bilinmektedir. İsmi yirmilik diş olmasına rağmen her kişide farklı zamanlarda çıkabilmektedir. Genellikle çıkış yaşı 20 olmasına rağmen bazı kişilerde bu süre uzayabilmektedir.

Yirmilik diş çıkması ciddi şekilde kişiyi rahatsız edebilir. Özellikle gömülü olan ve diş etinden bir türlü çıkamayan dişlerde cerrahi müdahale gerekmektedir. Cerrahi müdahale ile diş eti yarılır ve anestezi altındaki kişinin dişi bölgeden alınır.

Gebelikte yirmilik diş problem oluşturabilmektedir. Normal diş ağrısından çok daha ızdıraplı olan yirmilik dişin ağrısına dayanmak nerede ise imkansızdır. Ancak böyle durumlarda kişi gebe olduğu için kullanılacak ilacada ayrıca dikkat edilmesi gerekmektedir.

Genellikle gebelik kategorisinde en güvenli kullanılan ağrı kesici parasetamol içeren müstahzarlardır. Bu sebeple bu içerikli ilaçlar kullanılmaktadır. Ancak kullanmadan önce muhakkak kişi doktoruna danışmalı ve doktor kontrolü altında ilaç alınmalıdır.

Gebelikte artan progesteron ve östrojen hormon seviyesine bağlı olarak dişlerde değişimler meydana gelebilir. Bugüne dek çıkmamış olan yirmilik dişlerde bir hareketlenme gözlenebilir. Aynı zamanda anne adayının vücudunda azalan mineral ve vitamin dengesine bağlı olarak diş çürümelerinde, diş dökülmelerinde bir artış gözlenebilmektedir.

Gebelikte artan hormon ile vücutta birçok fizyolojik değişim meydana gelmektedir. Gebelerin yaşadığı en büyük sorunlardan biri olan yirmilik diş de bu değişim ile meydana gelmektedir. Yirmilik diş ağrısı çeken, yirmilik diş çıkarmaya başlayan gebeler muhakkak uzman bir hekime gitmeli, gerekli tetkiklerini yaptırmalıdır.

Gebelikte Yirmilik Diş Tedavisi

Gebelikte yirmilik dişlerin cerrahi müdahale ile alınması genellikle önerilen bir durum değildir. Cerrahi müdahale esnasında anestezi uygulanacak olması bebeğe zarar verebilir, bu nedenle gebelik boyunca böyle bir uygulamadan kaçınılmaktadır.

Oluşan yirmilik diş ağrısını gidermeye çalışmak, apseyi azaltmaya çalışmak öncelikli tedavi prosedürüdür. Burada hastanın güvenli ağrı kesici kullanması, doktor kontrolünde gerekli ise antibiyotik kullanması gerekebilmektedir.

Buradaki amaç kişinin doğuma kadar olan süre içerisinde ağrılarını ve şikayetlerini azaltmaktır. Doğumdan sonra kişi kendini rahat hissettiği ilk anda doktorunun da tavsiyesi ile yirmilik dişlerini çektirebilir.

NOT: Yirmilik dişten dolayı oluşan abse iltihap oluşumuna neden olabilir. Oluşan iltihap vücuda yayılabilir ve bebeğin hayatını tehlikeye sokabilir. Bu tür tehlikeli durumlar ile karşılamamak için kişi başından sonuna kadar doktor kontrolünde olmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ