Gebelikte Yüksek Sesler

Gebelikte Yüksek Sesler

Gebelikte bilindiği üzere bebekler çevresindeki seslerden çok etkilenmektedir. Anne karnındaki bebeklerin özellikle gebeliğin sonlarına doğru çevresine karşı çok daha duyarlı olduğu bilinmektedir. Annenin ruh halinin yanı sıra bebeğin yanında konuşulan her şey de bebeği direkt olarak etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır. Bu gibi faktörlere bağlı olarak anneler hamilelik döneminde çevresindeki seslere karşı çok daha dikkatli davranmaktadır. Bu durum bazen anne adaylarının gereksiz yere endişe kapmasına da neden olmaktadır. Anne adayları hamilelik süresi boyunca çok sesli yerlerde durmaktan korkmakta bu seslerin çocuğun ruh halini olumsuz bir yönde etkileyeceğini düşünmektedir.

Yüksek sesin olduğu yerler anne adayı için sakıncalı olabilir. Böyle yerlerde anne stres altına girebilir ve kalp atışları yükselebilir. Bu durum da bebekleri olumsuz bir yönde etkileyecektir. Bu sebeple anne adaylarının çok daha dikkatli bir biçimde hareket etmesi gerekmektedir.

Gebelikte Yüksek Ses Zararlı mı?

Hamilelik dönemi her kadının hayal kurduğu bir dönemdir. Bu dönemde anne adaylarının çok dikkatli bir biçimde hareket etmesi hem bebeğinin hem de kendi sağlığını korumaya özen göstermesi gereklidir. Hamilelik dönemi hem anne için hem de bebek için oldukça hassas bir dönemdir. Bu dönemde yalnızca annenin değil ailenin diğer fertlerinin de çok hassas ve dikkatli davranması gerekmektedir.

Gebelikte anne adaylarının dikkat etmesi gerekenlerden birisi de yüksek sestir. Hamileliğin ilerlemesi ile birlikte vücut ve beyin fonksiyonları gelişen bebeğin ilerleyen süreçte çevresinde olan her şeye karşı duyarlı bir hale geldiği bilinmektedir. Bu dönemde bebeklerin özellikle annenin ruh hali ve etrafındaki seslere karşı hassas bir hale gelmesi yapılan araştırmalar sonucu ortaya konulmuştur. Bu dönemde iki tarafın da dikkatli davranması bebeğin anne karnında olumsuz gelişimini önleyecek bir etken olacaktır. Bu dönemde bebeği sakinleştiren etkenlerden en önemlisi de sestir. Çoğu annenin bebeğine erken dönemde klasik müzik dinletmesi bebeğin dinlenmesine ve sakinleşmesine etki etmektedir.

Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Gebelik döneminde anne adayının dikkat etmesi gereken birçok şey vardır. Bunlar aşağıda yer almaktadır:

  • Anne adayının ruh haline çok dikkat etmesi gereklidir. Stres ya da herhangi bir gerginlik anında bebeği etkileyeceği için annenin bu dönemde olabildiği kadar pozitif duygular içinde olması gerekmektedir.
  • Anne adayının beslenme ve uyku düzeni de çok önemlidir. Anne adayının bu dönemde sağlıklı ve organik gıdalara yönelmesi gereklidir.
  • Hamilelik döneminde annenin alkol ve sigara gibi zararlı maddelerden uzak durması çok önemli bir konudur.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ