Gece Bacak Ağrısı

  • 20 Kasım 2017
  • 3.123 kez görüntülendi.
Gece Bacak Ağrısı

Geceleri meydana gelen ve insanları uykudan bile uyandırabilecek kadar güçlü olan bacak ağrıları toplumun %10’unda gözlemlenmektedir. Bu duruma huzursuz bacak sendromu da denir. Ağrı oluşum nedenine göre keskin, yanma veya karıncalanma hissettirebilir. Bazı hastalarda kramp olarak da meydana gelebilir. Ağrılar kişiden kişiye göre değişir. Bazılarında kısa sürer. Bazı ağrılar ise kronik ve kalıcıdır.

Ağrılar bir düzene girmiş ve her gece devam ediyorsa bu yeni bir hastalığa da kapı açabilir; insomnia (uykusuzluk hastalığı). Uykusuzluğun getirdiği agresif ruh hali sebebiyle çocuklar ve bazı yetişkinler gün içinde gergin ve huzursuz olabilirler. Kişinin uyku kalitesinin düşmesine sebep olan huzursuz bacak sendromu nedeni doğru saptandığında uygun tedaviyle kısa sürede düzeltilebilmektedir.

Huzursuz Bacak Sendromunun Nedenleri Nelerdir?

Huzursuz bacak sendromunun nedenleri ne yazık ki çoğu insan tarafından bilinmiyor. Sendromun altında yatan bir sürü sebep var. Bunlardan birkaçı; obezite, demir eksikliği, sinir hastalıkları, varis, diyabet, vitamin ve mineral eksikliği, alkol, kafein ve sigara kullanımıdır. Hamilelerde de huzursuz bacak sendromu sıkça görülür. Aynı zamanda kronik ağrıların başlıca sebeplerinden biri genetiktir. Kişinin aile büyüklerinin de bu durumdan muzdarip olması söz konusu bireyin genlerine de geçmiş olabilir.

Aynı zamanda henüz doktorunuz teşhis koymadıysa bilemeyeceğiniz bir sebep olarak da romatizma gösterilir. Romatizma genetik olarak bireylere geçebilir. Yapılan araştırmalar sonucunda yaş ilerledikçe huzursuz bacak sendromunun görülme sıklığının arttığı gözlemlenmiştir.

Evde veya Dışarıda Uygulayabileceğiniz Tedavi Yöntemleri

1-)Sigara Kullanmamak

Öncelikle sigara kullanıyorsanız, bir an önce bırakmakla başlayabilirsiniz. Günlük aldığınız kafein miktarı aşırıya kaçtığında sizi huzursuz bacak sendromuna maruz bırakabilir. Aldığınız kafeinin miktarına dikkat edin. Günde 1-2 fincanı geçmeyecek şekilde kahve tüketiminize sorunsuz devam edebilirsiniz.

2-)Sağlık ve Dengeli Beslenmek

Eğer aşırı kilo probleminiz var ise sağlıklı ve düzenli beslenmeye başlamanız için bacaklarınız sizi uyarıyor olabilir. Elbette ki sağlıklı ve düzenli beslenmeniz için kilo probleminiz olmasına gerek yok. Beslenme konusunda her birey bilinçli olarak yediğine ve içtiğine dikkat etmelidir.

3-)Spor Yapmak

Sağlıklı beslenmenin yanında spor yapmak da ağrılarınıza son verebilir. Günlük yürüyüşlerinizi yapın. Yürüyüş periyodunuzu genişletin. Günde 30 dk – 1 saat aralığında hafif tempolu yürüyüşler bacaklarınıza çok iyi gelecektir. Demir eksikliği olan bireyler ise demir takviyesi yapabilirler. Huzursuz bacak sendromu genelde tedavi edilemez gibi düşünülebilir fakat uygun tedavi uygulandığında semptomlar azalır veya bitebilir.

Doktorunuza Danışın

Huzursuz bacak sendromunun kesin olarak sebebini öğrenmek için mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Bacak ağrılarınızın sebebi başka hastalıklar da olabilir. Bu konuda en iyi tespiti doktorunuz yapacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ