Geçmeyen Bademcik İltihabı

Geçmeyen Bademcik İltihabı

Tıp dilinde tonsilit olarak ifade edilen bademcik iltihabına halk arasında fazlaca rastlanmaktadır. Dilin arka kısmında yer alan bademcikler, vücudun savunma mekanizmalarından biridir. Bademciklerde(tonsil) zararlı mikroorganizmalardan ötürü enfeksiyon oluşumu sonucunda bademcik iltihabı baş gösterir.

Her yaştan kimsede görülebilen bademcik iltihabı, çocukluk döneminde daha fazla görülmektedir.  En yaygın belirtisi; boğaz ağrısı ve yutkunurken zorluk yaşanmasıdır.

Bademcik İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Virüs ve bakterilerden kaynaklanan bademcik iltihabı, vücutta bir takım sonuçlarla kendisini gösterir. Bu bulgular ise şunlardır;

 • Boğaz ağrısı,
 • Öksürük,
 • Yutkunurken zorlanma,
 • Halsizlik,
 • Baş ağrısı,
 • Ses kısıklığı,
 • Ağız kokusu

Bademcik İltihabı Nedenleri Nelerdir?

Bademcik iltihabının temelinde bakteri ve virüsler yatsa da, bu zararlı mikrooganizmaların bulaşmasına sebebiyet veren çeşitli etkenler söz konusudur.

 • Hasta kişiyle aynı ortamda bulunmak. Nefes alıp verirken hastalık bulaşabilir
 • Hijyen kurallarına dikkat etmeden yemek yemek. Yemekten önce ellerin yıkanmaması ve gıdaların yeterince temiz olmayan ortamlarda yenmesi

Bademcik iltihabına neden olan organizmalar, kolaylıkla bulaşabildiğinden dikkatli olmakta fayda vardır. Bununla ilgili alınabilecek en iyi önlem; hijyen kurallarına gerek yemek yerken gerek gündelik yaşantıda dikkat edilmesidir.

Bademcik İltihabı Nasıl Geçer?

Eğer kişide çok sık bademcik iltihabı görülüyorsa, uzman doktorlar tarafından gerekli görülürse cerrahi müdahaleler ile bademcikler alınabilmektedir. Cerrahi müdahalelerin dışında çok sık olmayan durumlarda evde uygulanabilecek bir takım yöntemlerle rahatsızlıktan kurtulmak mümkündür.

Kuru Ortamdan Uzak Durun

Bulunulan ortamın nemsiz ve kuru olması, boğazı tahriş ederek iltihabın ilerlemesine neden olabilir. Bu yüzden ortamın nem dengesinin iyi ayarlanması, kuru olmamasına özen gösterilmelidir. Özellikle kaloriferli ve klimalı evlerde havanın nem oranı oldukça düşüktür. Odayı nemlendirecek bir takım yöntemler geliştirilmelidir.

Bol Bol Sıvı Tüketmek

Rahatsızlığın tedavisinde sıvı alımı oldukça önemlidir. Gün içinde bol bol su ve bitki çayları içerek boğazınızı yumuşatabilirsiniz. Hazırlanan bitki çaylarının içerisine daha etkili olması açısından tercihe bağlı olarak limon ve bal da ilave edilebilir.

Sigara İçmeyin

Sigara boğazı tahriş edici bir etken olduğundan rahatsızlık sürecinde sigaradan kesinlikle uzak durulmalıdır. Yalnızca sigara içmemek değil, sigara içilen ortamda da bulunmamaya özen göstermekte fayda vardır.

Uygulanabilecek Diğer Yöntemler

 • Kendini yormadan bol bol istirahat etmek, dinlenmek
 • Soğuk gıdalardan, içeceklerden uzak durmak
 • Gün içinde bol bol vitamin açısından zengin meyveler tüketmek

Bademcik iltihabı istirahatle birlikte bir takım yöntemler uygulandıktan ve dikkatli olduktan sonra ortalama olarak 1 hafta içerisinde iyileşmektedir. Rahatsızlık genellikle çok önemli sağlık sorunu gibi görünmese de, iltihabın ilerlemesi ciddi rahatsızlıklara yol açabilir. Bu yüzden sık tekrar eden veya geçmeyen bademcik iltihabı söz konusuysa, bir an önce uzman doktora gidilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ