Geçmeyen Mide Bulantısı

Geçmeyen Mide Bulantısı

Uzun süredir devam eden ve bir türlü bitmek bilmeyen mide bulantıları, geçmeyen mide bulantısı şikayetini doğurmaktadır. Kronik mide bulantısı olarak da ifade edilebilen geçmeyen mide bulantısının altında yatan pek çok neden olabilir.

Mide bulantısı; tek başına bir hastalık olmasa da, bir çok sağlık sorununun bulgusu olarak görülebilmektedir. Mide bulantısını takiben istifra/kusma isteği oluşabilir. Kadınlarda sürekli mide bulantısı genellikle akıllara hamilelik ihtimalini getirmektedir. Ancak her mide bulantısı gebeliği işaret etmiyor olabilir. Kullanılan ilaçlar, psikolojik etkenler(stres, endişe, kaygı) veya bakteriyel enfeksiyonlar da mide bulantısı sorununa yol açabilmektedir.

Mide Bulantısı Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik

Gebelik bekleyen kadınlar genellikle mide bulantısını hamileliğin belirtisi olarak kabul ederler. Özellikle hamileliğin ilk zamanlarında mide bulantısı ve bunu takiben kusma durumuna sık rastlanır. Ancak mide bulantısı tek başına hamilelik bulgusu değildir. Bu yüzden öncelikle gebeliğin olup olmadığının anlaşılabilmesi için evde kolaylıkla uygulanabilecek doğum kontrol testlerinin yapılması tavsiye edilir.

Gıda Zehirlenmesi

Bozuk veya son tüketim tarihi geçmiş gıdaların tüketilmesine bağlı olarak gıda zehirlenmesi görülebilir. Bozuk gıdanın tüketilmesinden bir süre sonra, kişide mide bulantısı ve şiddetli mide ağrıları gibi çeşitli şikayetler baş gösterebilir. Mide bulantısının yanı sıra ishal, kusma, iştah kaybı ve halsizlik de gıda zehirlenmesinin belirtileri arasındadır. Bu belirtiler söz konusuysa, şikayetler ihmal edilmeden bir an önce sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Psikolojik Etkenler

Çağımızın sorunlarından olan stres, endişe ve kaygı gibi psikolojik etkenler; vücutta fizyolojik bir takım sonuçlar doğurabilmektedir. Aşırı üzüntülü, heyecanlı anlarda kişide mide bulantısı, kusma ve ishal gibi çeşitli şikayetler meydana gelebilir. Stresten kaynaklı bu sorunlar genellikle kısa sürelidir ve kendiliğinden geçer. Hem sağlıklı ve uzun bir yaşam hem de olası bu tarz sorunları önlemek adına, stresten mümkün olduğunca uzak durmakta fayda vardır.

Kullanılan İlaçlar

Hali hazırda rahatsızlığın tedavisi için kullanılan ilaçların yan etkisi olarak mide bulantısı gözlenebilir. Mide bulantısı şikayeti ile ilgili doktora gidildiğinde, kullanılan ilaçlar hakkında uzmana bilgi verilmesi tanı ve tedavi aşamasını kolaylaştırır.

Araç/Yol Tutması

Arabayla veya uçakla seyahat eden bazı kişilerde, yol tutmasına bağlı olarak mide bulantısı ve kusma şikayetleri görülebilmektedir. Bundan kaynaklı bulantı hissi genellikle kısa süreli ve geçicidir.

Çeşitli Rahatsızlıklar

Mide bulantısının altında yatan neden; apandisit, kulak iltihabı gibi daha bir çok ciddi sağlık sorunu olabilir. Tek başına mide bulantısı hastalık tanısı kabul edilmez. Beraberinde görülen diğer bulguların uzman doktor tarafından incelenmesi gerekmektedir.

Geçmeyen mide bulantısı problemi ciddi rahatsızlıkların belirtisi niteliğinde olabilir. Bu yüzden göz ardı edilmemeli ve bir an önce uzman doktora gidilmelidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ