Genital Bölgede Beze

Genital Bölgede Beze

Bazı kadınlarda genital bölgede beze zaman zaman ortaya çıkabilen bir sorundur. Daha çok Vulva adı verilen bölgede görülen şişlik ya da beze, çıplak gözle görülebilir. Vulva bölümü dahilinde vajina girişi, klitoris, büyük ve küçük dudaklar bulunmaktadır. Şişlik nedeniyle kaşıntı ya da kızarıklıklar da ortaya çıkabilmektedir. Genital bölgede oluşan beze, dikkate alınması gereken önemli bir rahatsızlıktır.

Genital Bölgede Beze Oluşumu ve Nedenleri Nelerdir?

Genital bölgede beze oluşumuna neden olan faktörler arasında;

  • Travmatik hematom,
  • Nuck Kanalında ortaya çıkan kistler,
  • Fibrom, hemanjiom ve lipom oluşumu,
  • Vulvada oluşan enfeksiyonlar,
  • Mantar, parazit ya da bakteri oluşumu,
  • Vajinada ortaya çıkan enfeksiyonlar,
  • Genital uçuk ve siğiller en yaygın olanlardır. Bunların dışında başka nedenlerle de genital bölgede beze oluşumu söz konusu olabilmektedir. Aynı zamanda ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek, kanser türü oluşumlar da bezelere yol açabilen nedenlerdendir.

Bu nedenlerden biri ya da birkaçı nedeniyle beze oluştuktan sonra bölgede kaşıntı, deformasyon ya da kızarıklık ile birlikte ağrı ya da acı hisleri de duyulabilir. Genital bölgede en sık görülen ve sorun yaşatan beze türü ise bartolin kistidir.

Bartolin Kisti

Bartolin kistinin oluşum nedenleri arasında çeşitli mantarlar ya da mikroplar, prezervatif kullanımından kaynaklanan durumlar, genital bölgeyi tahriş edebilecek faktörler, bel soğukluğu, vulva irini, travmatik durumlar sayılabilir.

Bu kistin ortaya çıktığı kadınlarda genellikle ağrı duyma, acı hissetme, yürüme güçlüğü, cinsel ilişkiye girememe ya da cinsel ilişki esnasında acı duyma gibi semptomlar ortaya çıkabilir. Elle temas edildiğinde şişlik hissedilmesi de bu durumun belirtilerinden bir tanesidir.

Bartolin olarak bilinen organ, vajinanın iki yanında bulunur ve kızlık zarı ile bir kanalı birbirine bağlar. Bu bezler cinsel birleşme esnasında, rahatça girişi sağlayacak akıntının üretilmesi ve kayganlığın sağlanması görevine sahiptir. Bu kanalların tıkanması sonucunda ise burada kist oluşumu gözlemlenir. Birey tarafından ne kadar müdahale edilirse kist o kadar büyür ve daha da rahatsız edici bir hal alır.


Genital Bölgede Beze Tedavi Süreci

Genital bölgede bir beze ya da kist oluşumu genel olarak kadınların gün içindeki hareketlerini kısıtlamakta ve acı verici olabilmektedir. Bu nedenle acilen doktor müdahalesi gerekmektedir. Birey derhal doktora gidip muayene olmalıdır. Kistin nasıl yok edileceği konusunda doktor tavsiyesi ve görüşü son derece önemlidir.

Bu süreçte elle ya da yabancı cisimlerle bölgeye müdahale edilmemesi de çok önemli bir ayrıntıdır. Duruma bir çözüm olarak, genital bölge için ağrı kesici kremler ve antibiyotik çeşitli ilaçlar kullanılarak, bu beze ortadan kadırılabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ