Genizden Gelen Kanlı Parça

Genizden Gelen Kanlı Parça

Genizden kan ya da kanlı parça gelmesi, endişeye sebep olan ve ciddi anlamda riskli bir durumdur. Genel olarak on iki parmak bağırsağında meydana gelen ya da mide ile ilgili sorunlarda, genizden kanlı parça ya da kan gelmesi sorunu ortaya çıkmaktadır. Sebebi çok ciddi olabileceği gibi yalnızca öksürüğün yemek borusunda zedelenmeye yol açması gibi daha basit nedenlerle de ortaya çıkabilir. Bu gibi bir durumda, genizden kan gelmesi durumunda, kanın rengi önemlidir.

Eğer kırmızı renge sahip ise kanama boğazdan ya da burundan kaynaklanmaktadır. Kanama daha koyu, kahverengiye yakın bir renk tonuna sahip ise mide sorunları ile ilgili olduğu tahmin dahilindedir. Üst sindirim sistemi dolayısıyla oluşan kanamaların genel olarak kahverengi bir kanama tonuna sahip olduğu bilinmektedir. Üst sindirim sisteminden kaynaklı kanama ya da kanlı geniz parçası gelmesinin temel nedenleri, yemek borusunda varis oluşumu, tümör oluşumu, akciğerlerle ilgili sorunlar ve üst solunum yollarında rahatsızlıklar olarak sıralanabilir. Ancak genizden kanlı parça gelmesinin daha farklı nedenleri de olabilir.

Genizden Kanlı Parça Gelmesi Nedenleri Nelerdir?

  • Bademcik enfeksiyonu, genizden kanlı parça gelmesine yol açabilmektedir. Bu enfeksiyon soğuk algınlığı gibi basitçe vücuda girebilen virüslerin bir etkisi nedeniyse ortaya çıkar ve tedavi edilmezse bademciklerde iltihaplanma sorunu ortaya çıkabilir. Daha da ilerlediğinde, enfeksiyon ve iltihaplanma boğaza kadar ilerleyerek yemek borusunu kapatabilir. Bademciklerin bu duruma gelmesi sonucunda, çıplak gözle de görülebilen beyaz küçük parçacıklar oluşur. Bunlar bademciklere yapışık haldedir ve zorlanırsa kanama ortaya çıkabilir.
  • Geniz akıntısı da kanlı parçaların gelmesine yol açabilmektedir. Burunda et oluşması, burnun tıkalı olması ya da geniz eti, genizden gelen salgıdaki artış ya da kuruma da bu duruma sebebiyet verebilmektedir. Genel olarak yutkunma sorunu ile birlikte ortaya çıkmaktadır.
  • 40 yaş ve üzeri kişilerde genizden kanlı parça gelmesi ya da kanlı geniz akıntısı ortaya çıkması, verem şüphesi doğurmaktadır. Verem olan hasta, acilen karantina altına alınmalı ve hızlı bir şekilde tedavi edilmelidir. Dikkatli olunmaz ve gerekli hijyen koşulları sağlanmazsa, sonuç ölüm bile olabilir.
  • Kişinin çok fazla öksürmesi sonucunda boğazında tahriş oluşabilir. Bu da kanlı geniz parçalarının boğazdan ağza doğru gelmesine neden olabilir.

Genizden Gelen Kanlı Parça Tedavisi

İlk olarak sorunun hangi organdan kaynaklandığı mutlaka tespit edilmelidir. Sorun akciğerlerdeki bronşlardan kaynaklanıyor olabilir. Eğer verem teşhisi söz konusu ise mutlaka gerekli adımlar çok dikkatli ve hızlı bir biçimde atılmalıdır. Boğaz tahrişi ya da bademcik enfeksiyonu nedeniyle ortaya çıkan genizden kanlı et parçası gelmesi halinde, bu hastalıkların kısa sürede tedavi edilmesi önemlidir. Genel olarak tedavi sonrasında bu sorun da ortadan kalkacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ