Göbek Acısı

Göbek Acısı

Göbek acısı, genel olarak göbek ve çevresinde ortaya çıkar. Ağrının ortaya çıkış nedeni farklı sebeplere dayanır ve ortaya çıkan ağrı uzun ya da kısa süreli olabilmektedir. Göbek deliğinde ve çevresinde hissedilen acı ve ağrı hissi, tek başına bir hastalık olarak değil, bir hastalığın belirtisi olarak değerlendirilmelidir.

Göbek Acısı Nedenleri Nelerdir?

 • Hem kadınlarda hem erkeklerde ortaya çıkabilen idrar yollarında enfeksiyon oluşumu, göbek ve çevresinde ağrı ve acı hissine yol açabilir. Göbekte acı oluşumu ile birlikte;
 • İdrarda kötü koku,
 • Çok sık idrara çıkma,
 • Kanlı idrar görülmesi,
 • İdrar esnasında acı, ağrı ve yanma hissedilmesi gibi belirtiler ortaya çıkıyorsa idrar yollarında enfeksiyon sorunu ciddi boyutlara ulaşmış demektir. Bu nedenle mutlaka doktora gidilmelidir.
 • Apandisit rahatsızlığı da göbek deliği ağrısına ve göbek acısına yol açan nedenlerdendir. Apandis, karın bölgesinde sağ alt tarafta yer alır ve burada meydana gelen iltihaplanma apandisit olarak isimlendirilir. Apandisit ağrısı genel olarak göbek değişi ve çevresinde ortaya çıkar ve aniden meydana gelir. Çok şiddetli ağrılar olarak ortaya çıkar. Günlük rutin hareketler bile ağrının daha da şiddetlenmesine yol açabilir. Karın bölgesinde şişlik, ateşin yükselmesi ve mide bulantısı gibi ciddi belirtileri de bulunmaktadır.
 • Vücuda zarar veren mikroorganizmalar nedeniyle meydana gelen enfeksiyonel rahatsızlıklar karın bölgesinde ve özellikle göbek ve çevresinde sorunlara yol açabilir. Midenin bulanması ve buna bağlı olarak kusma, aynı zamanda iştahın kaybedilmesi hastalığın diğer belirtileridir.
 • Göbekte ve çevresinde ortaya çıkan acının nedenlerinden bir tanesi de gebeliktir.
 • Bahsi geçen bu nedenlere ek olarak;
 • Ülser ya da reflü gibi mideden kaynaklanan rahatsızlıklar,
 • Pankreas ile ilgili rahatsızlıklar,
 • Göbek fıtığı gibi durumlarda da göbekte acı durumu ortaya çıkabilmektedir.

Göbek Acısı Tedavisi

Göbek bölgesinde acı aniden ortaya çıkmışsa ya da anormal derecede şiddetli ise kişi, vakit kaybetmeden doktora gitmelidir. Kesinlikle bireysel olarak doktora danışılmadan ilaç, antibiyotik, ağrı kesici alınmamalı, bitkisel tedaviler uygulanmamalıdır. Hatalı ilaç kullanımı ya da alternatif uygulamalar sonucunda, sorun çok daha fazla büyüyebilir.

Göbek acısı uzun süredir devam ediyor ise yani üç günü geçmiş ve dördüncü gün halen sürüyorsa, bu konuda doktora bilgi verilmelidir. Göbek değişinde ve çevresinde meydana gelen ağrı bir anda ortaya çıkmış ve gittikçe şiddetlenen bir hal almışsa, acilen doktora gidilmesi gerekir. Apandisit türü rahatsızlıklarda hasatlığın erken teşhis edilmesi hastanın hayatının devam edebilmesi açısından çok önemlidir. Apandisit rahatsızlığı tedavisine geç kalındığında, diğer organlarda zehirlenmeler ve kişiyi ölüme götüren daha ciddi sonuçlar da ortaya çıkabileceği kesinlikle unutulmamalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ