Göbek Çevresinde Oluşan Ağrı

Göbek Çevresinde Oluşan Ağrı

Göbek çevresinde oluşan ağrı şikayeti genellikle hafif seyreden ağrılar şeklinde görülür. Göbek etrafındaki ağrı çoğu zaman göbek deliğinde oluşan ağrının sonucu olarak gözlenmektedir. Bu yüzden göbek deliğinde baş gösteren ağrının nedenleri, göbek çevresinde oluşan ağrıyı tetikleyicidir.

Direkt olarak karın bölgesinde oluşan ağrı kastedildiği akıllara ilk olarak fiziksel temas yani travma etkenleri gelir. Göbek bölgesine doğru alınan hasar veya darbeye bağlı olarak bu kısımda ağrı görülmesi gayet olasıdır. Bu nedenden doğan ağrı genellikle kısa süreli olsa da, darbenin şiddetine bağlı olarak uzun süreli görülebilmektedir. Fiziksel temas söz konusu değilken görülen göbek etrafındaki ağrının altında yatan pek çok neden olabileceğinden, doğru tetkik ve tedavi için uzman doktora başvurulması önerilir.

Göbek Çevresinde Ağrı Nedenleri Nelerdir?

İdrar Yolu Enfeksiyonu

İdrar kanalları, böbrek, mesane ve üretra yapıları idrar yolundan kastedilen yapılardır. Bu yapılardan herhangi birinde oluşabilecek enfeksiyon idrar yolu enfeksiyonu olarak tanımlanır. Kadınlarda daha fazla görülimektedir. Göbek etrafında hissedilen ağrı, rahatsızlık hissi; idrar yolu enfeksiyonu göstergesi olabilir. Ancak tek başına bu bulgu direkt olarak hastalık belirtisi olarak değerlendirilmez. Bununla birlikte diğer semptomların da uzman tarafından detaylı incelenmesi gerekmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu belirtileri aşağıda belirtilmiştir;

 • İdrara çıkıldığında yanma hissi,
 • Gün içinde çok sık idrara çıkma isteği,
 • Kokulu ve bulanık idrar,
 • Karın bölgesinde ağrı ve baskı hissi

Eğer bahsedilen semptomlar söz konusuysa, bulgular ihmal edilmemeli ve mutlaka sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Gebelik

Hamilelik süreci de göbek etrafında ağrının nedenleri arasındadır. Hissedilen ağrı, bebeği olumsuz etkileyebilecek bir durum olabileceğinden ihmal edilmemeli ve doktora danışılmalıdır.

Apandisit

Göbek deliği ve karın etrafındaki ağrının bir diğer yayın nedeni ise apandisit rahatsızlığıdır. Yapısı itibariyle kalın bağırsağa bağlı olan apandisin iltihaplanması akabinde apandisit baş gösterir. Karın etrafında ağrıya genellikle mide bulantısı, ateş, kusma ve  ishal gibi şikayetler eşlik eder.

Ülser

Mide zarının mide asidi başta olmak üzere çeşitli sindirim sıvılarının etkisiyle hasar görmesi sonucunda oluşan enfeksiyon, mide ülseri olarak bilinir. Göbek etrafında ve özellikle karnın üst bölümünde hissedilen ağrı, ülserin en bilindik bulgularından biridir. Ağrı kısa süreli olabileceği gibi uzun süreli ve şiddetli de seyredebilmektedir. Ancak tek başına bu ağrılar rahatsızlık tanısı olarak değerlendirilmez. Ülserin diğer semptomları ise şunlardır;

 • Mide bulantısı,
 • İştah kaybı,
 • Halsizlik, yorgunluk,
 • Kusma,
 • Kişinin vücut ağırlığının azalması(kilo kaybı)

Şayet yukarıda belirtilen bulgulardan bir veya birkaçı söz konusuysa, ihmal etmeden doğru tetkik ve tedavi için uzmana başvurulması tavsiye edilir.

Kullanılan İlaçların Etkisi

Hali hazırda tedavi sürecinde alınan ilaçların yan etkisi olarak göbek ve etrafında ağrı oluşumu baş gösterebilir. Şikayetle ilgili sağlık kuruluşuna gidildiğinde, ilgili uzman kişiye kullanılan ilaçlar hakkında bilgi verilmesi tanı ve tedavi için önemlidir.

Diğer Etkenler

 • Göbek fıtığı,
 • Bağırsak rahatsızlıkları,
 • Mide enfeksiyon hastalıkları

Göbek etrafında baş gösteren ağrı ciddi sağlık sorunlarıyla ilintili olabileceğinden, gözardı edilmemesinde yarar vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ